Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

First minute – zaoszczędź, planując wakacje wcześniej!

Sposoby na tanie wakacje

Data publikacji: 30 maja 2018, 11:30
Ekscytacja, niecierpliwość, ciekawość – w drodze na wymarzony urlop każdy doświadczył tych uczuć. Te dwa tygodnie w roku są czasem, który wiele osób planuje bardzo starannie. Jeszcze kilka lat temu turyści, chcąc oszczędzić na wypoczynku w ciepłych krajach, zwlekali z rezerwacją wakacji. Tymczasem tanie wakacje można zorganizować, planując urlop dużo wcześniej.

Spis treści:

Dylemat: first czy last minute?

Wakacje mają kojarzyć się z czasem spędzonym z dala od trosk i zmartwień. Dla części osób, których życie jest zaplanowane kilka miesięcy do przodu, wątpliwości związane z rodzajem promocji – first czy last minute – są zbędne. Wiele biur podróży oferuje bowiem atrakcyjne rabaty w zamian za wcześniejsze wykupienie turnusu. To wariant, na który coraz częściej decydują się Polacy, a biura podróży systematycznie rozbudowują ofertę o kolejne destynacje. Jest to jednak wyjście dla osób mających pewność, że urlop w danym terminie będzie możliwy. Dlaczego first minute zdobywa coraz więcej zwolenników? Kiedy warto rozglądać się za ofertami promocyjnymi?

Czytaj więcej w temacie: Na wakacje z biurem czy samodzielnie?

Kiedy najlepiej rezerwować wczasy first minute?

Promocjom dostępnym w biurach podróży warto przyglądać się dwa razy w roku. W czasie od marca do czerwca, kiedy najlepiej rezerwować wczasy first minute dla ofert realizowanych w zimie, oraz jesienią, na przełomie września i października, gdy w sprzedaży są już dostępne turnusy rozpoczynające się w miesiącach letnich. Niezależnie od pory planowanego wyjazdu czas od zakupu do wylotu jest więc dość długi, ale zniżki, które mogą sięgnąć od 45% do nawet 60%, przyciągają wielu turystów. Co to oznacza? Dwa tygodnie spędzone w znanym kurorcie, w szczycie sezonu, mogą kosztować tyle, co oferty dostępne poza sezonem, a majowy tydzień pobytu na wyspach greckich dostępny jest w cenie weekendowego wypadu typu citybreak do europejskiej stolicy.

Czytaj więcej w temacie: Jak spożytkować energię na wakacjach?

Zalety first minute

Planowaniu wczasów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem sprzyja nie tylko korzystna cena. Zalety first minute to także komfort wyboru i możliwość odpowiedniego przygotowania się do wyjazdu. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Co jeszcze zyskują klienci decydujący się na wcześniejsze zaplanowanie wakacji? Bonusów jest sporo i różnią się w zależności od biura podróży obsługującego konkretną destynację. Najczęściej oferuje się gwarancję najniższej i niezmiennej ceny czy bezkosztową zmianę rezerwacji. To nadal nie wszystko. Przy rezerwacji wczasów w promocji first minute warto mieć skalę porównawczą, gdyż tylko część biur podróży oferuje bezpłatne wycieczki fakultatywne, które z pewnością sprawią, że pobyt będzie zróżnicowany i niezapomniany. W kilkunastu firmach organizujących turnusy oferuje się też bezpłatny internet mobilny, za który standardowo należy dopłacić, lub pokoje o podwyższonym standardzie i zniżki na dołączenie kolejnej osoby do wyjazdu. Rezerwacja oferty w promocji first minute może też opłacić się pod postacią różnego rodzaju gratisów, takich jak ręczniki, piłki czy torby podróżne, a nawet karta stałego klienta, która przyniesie zniżki przy kolejnych rezerwacjach.

Czytaj więcej w temacie: Choroba a destynacja urlopowa. Gdzie warto wybrać się na wakacje aby załagodzić dolegliwości?

Pamiętać należy też, że kwoty wymaganych zaliczek w ofertach first minute zaczynają się już od 200-300 zł. W przypadku pokrycia całego kosztu rezerwacji można liczyć na dodatkowe zniżki lub usługi – np. darmowy parking czy brak dopłaty za wylot z lotnisk lokalnych. To udogodnienia, o których warto pamiętać, gdyż nie są one dostępne w promocjach last minute.

Czytaj więcej w temacie: Wakacje z rodzicami i dziadkami, jak znaleźć wspólny mianownik?

Warto planować!

Można podsumować, że planowanie wczasów w promocji first minute ma zdecydowanie więcej zalet niż wad i jest korzystniejsze od last minute, z którego do tej pory Polacy korzystali najliczniej. Sytuacji, w których konieczna będzie dopłata ze strony turysty, jest bardzo mało i zwykle wynikają one z nieprzewidzianych okoliczności po stronie wyjeżdżającego. Jeszcze kilka lat temu rezerwowanie wakacji z dużym wyprzedzeniem było też dużo bardziej ryzykowne ze względu na niestabilną sytuację biur podróży. Dzisiaj, po interwencji ustawodawcy, sytuacja jest stabilniejsza, zawsze jednak trzeba liczyć się z czarnym scenariuszem dotyczącym bankructwa operatora podróży.

Czytaj więcej w temacie: Kamperem na wakacje życia

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również