Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Fidget spinner – gadżet, na punkcie którego oszalał świat!

Czym jest fidget spinner i skąd wynika jego fenomen?

Data publikacji: 6 września 2017, 07:00
Ci, których dzieciństwo przypadło na lata 90., z pewnością pamiętają fale popularności kolejnych zabawek. Pokemony, tamagotchi czy figurki z kinder niespodzianek... Fidget spinner to następca zabawek, o których mówił cały świat, i podobnie jak one – budzi wiele emocji. Na czym polega ten fenomen?

Fidget spinner – co to takiego?

W Internecie, kioskach i sklepach z zabawkami pojawiło się mnóstwo ofert dotyczących tej nowej zabawki, a media społecznościowe pełne są zdjęć i filmów ją promujących. Intensywność zjawiska sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czym jest fidget spinner? Po raz pierwszy pojawił się on w Stanach Zjednoczonych, a jego konstrukcja jest bardzo prosta. Centrum zabawki stanowi łożysko, wokół którego obracają się ramiona. W wersji standardowej ramiona są trzy, ale pojawiają się już fidget spinnery z czterema i pięcioma ramionami, a wygląd zabawki nieustannie ewoluuje. Znajdziemy gadżety z osobnymi łożyskami na każdym ramieniu, rozgałęzione, świecące w ciemności, tematyczne, przezroczyste, wykonane z przeróżnych materiałów i w różnych kombinacjach kolorystycznych. Wszystkie mają jednak jedną cechę wspólną – mieszczą się w dłoni.

Czytaj więcej w temacie: Budowanie autorytetu u dziecka

Do czego służy fidget spinner?

Wiele osób zastanawia się nad fenomenem tej zabawki. Jej twórcy zgodnie podkreślają, że fidget spinner ma wiele zalet, oprócz tej związanej z samą rozrywką. Mówi się o systematycznym poprawianiu koncentracji i funkcji relaksacyjnej. Co ćwiczy fidget spinner? Jego fani podkreślają, że zabawka umożliwiła im wykonywanie kilku rzeczy w tym samym momencie, ale jego główną funkcją jest po prostu zajmowanie rąk i niwelowanie stresu, dlatego często poleca się go dzieciom z ADHD. Część naukowców podziela tę opinię i rekomenduje zabawkę. Druga grupa uczonych jest sceptyczna. A prawda, jak zawsze, jest pewnie po środku.

Czy fidget spinner jest dobrą zabawką dla dzieci?

Na rynku dostępny jest również fidget spinner dla dzieci, także tych młodszych. Zabawka występuje bowiem w mniejszych rozmiarach, choć wielu rodziców zastanawia się, czy spinnery są niebezpieczne dla ich pociech. Specjaliści zgodnie twierdzą, że zabawką nie można sobie zrobić krzywdy i dzieci mogą z niej korzystać. Uważać należy natomiast na najmłodsze pociechy – tak jak w przypadku innych zabawek, tutaj również istnieje ryzyko połknięcia.

Czytaj więcej w temacie: Jak poprzez zabawę rozwijać kreatywność dziecka

Czy fidget spinner jest niebezpieczny?

Popularność gadżetu sprawiła, że pojawiło się wiele teorii na temat „złych mocy” i domniemanych zagrożeń czyhających na jego użytkowników. Nie jest to jednak nic nowego. Kiedy parę lat temu popularność zyskiwały plastikowe bransoletki lub wspomniane na samym początku interaktywne jajka tamagotchi, część społeczeństwa również je demonizowała. Tymczasem fidget spinner powstał po to, by ćwiczyć koncentrację, koordynację i minimalizować stres.

Czy warto zainwestować w tę zabawkę? Jej cena nie jest wygórowana, zwłaszcza w podstawowej wersji. W Internecie można znaleźć wiele ofert, także na portalach aukcyjnych. Co ciekawe, proporcjonalnie do ich liczby rośnie liczba filmików, które przedstawiają użytkowników bawiących się fidget spinnerami. Prześcigają się oni w sposobie na użycie gadżetu i obmyślają coraz efektowniejsze sposoby kręcenia zabawką, dzięki czemu jej popularność nieustannie rośnie.

Czytaj więcej w temacie: Jak nauczyć dziecko dobrych manier?

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót