Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Dieta pudełkowa, czyli jedzenie podzielone na porcje

Dowiedz się, co to jest dieta pudełkowa, poznaj efekty, przykładowy jadłospis. Zamień fastfood na dietę lightbox

Data publikacji: 18 października 2016, 02:51
Dieta pudełkowa nie polega na zjadaniu produktów spożywczych przygotowanych jak na wyprawę kosmiczną. To rozkoszowanie się niezwykle apetycznym jedzeniem dostarczanym pod drzwi. Jeśli marzymy o tym, aby pozbyć się nadwyżki kilogramów z ciała, ale dotychczas żaden z programów żywieniowych nie pomógł, dieta w pudełku może okazać się rozwiązaniem idealnym.
Dieta pudełkowa - rodzinazdrowia.pl

Dieta pudełkowa – czy to się opłaca?

Dieta z dostawą do domu, znana też jako dieta light box to marzenie chyba każdego, kto choć raz próbował odchudzać się na własną rękę, ale z powodu braku czasu, umiejętności lub inwencji kulinarnej, nie udawało mu się sprostać wytycznym programu żywieniowego. Wprawdzie dieta pudełkowa kosztuje zdecydowanie więcej, niż jedzenie przygotowywane samodzielnie, ale podobno jest warta swej ceny. A więc warto się temu przyjrzeć.

Dieta pudełkowa – co to jest?

Przejście na dietę pudełkową obowiązkowo powinno rozpocząć się od konsultacji ze specjalistą do spraw żywienia. Dietetyk podczas wywiadu otrzymuje informacje o tym, czego oczekujemy, w jakim czasie chcemy zrealizować swój cel i jakim kosztem finansowym. I wreszcie: jaką mamy pracę i jak spędzamy swój czas wolny. To bazy do obliczania zapotrzebowania na kalorie. Na tej podstawie dietetyk przedstawia propozycje diet: o odpowiedniej kaloryczności i – a jakże! – przystosowanych do naszych upodobań kulinarnych. My wybieramy wersję, która najbardziej nam przypada do gustu. I ma dwie możliwości: albo przygotowuje dania samodzielnie, a potem pakuje je do pudełek, aby zabrać produkty np. do pracy, albo podpisuje umowę z firmą świadczącą usługi cateringowe typu light box o dostarczanie posiłków. W drugim przypadku jedzenie codziennie wczesnym rankiem dowożone jest pod drzwi pod wskazany adres. Zapakowane jest w pudełka z opisem zawartości.

Firmy zajmujące się przygotowywaniem i dostawą lightboxów mają w ofercie zazwyczaj kilka propozycji diet pudełkowych, np.: mięsną, wegetariańską, bez glutenu, wysokobiałkową. To dla klienta bardzo korzystne rozwiązanie.

Dieta pudełkowa – jadłospis

Dieta w pudełku tylko wtedy będzie skuteczna, kiedy w menu znajdą się dania i produkty, na których widok będzie chciało się rozkoszować jedzeniem. Oznacza to, że w menu muszą znaleźć się produkty, które klient lubi. Jeśli nie jada mięsa, nie będzie go jadł – dostanie dania z kuchni wegetariańskiej. Jeśli ktoś woli kuchnię śródziemnomorską, w jego menu nie zabraknie ciabatek, risotto czy oliwek. Dietetyk tak opracowuje codzienny jadłospis, żeby był jak najbardziej urozmaicony i tym samym zdrowy. Wiele osób podkreśla, że nigdy nie miałoby okazji zjeść określonych potraw, gdyby nie dieta pudełkowa. Zatem ten sposób żywienia przynosi też dodatkową korzyść: w postaci nowych doświadczeń dla kubków smakowych. Efekty takiego sposobu żywienia zależą jednak nie tylko od pomysłowości dietetyka i kucharza, ale również od konsekwencji osoby, której dieta pudełkowa jest dedykowana. Jeśli nie będzie ona podjadać poza posiłkami z pudełek, na spadek masy ciała może liczyć w krótkim czasie.

Dieta pudełkowa od kuchni

Dań o wybranej przez klienta kaloryczności jest zazwyczaj kilka do wyboru. Przyrządzają je wykwalifikowani kucharze zatrudnieni przez firmę cateringową. Rozwożeniem posiłków zajmuje się wynajęty kurier. Kurierzy obecnie najczęściej dostarczają pudełka z daniami jedynie w obrębie centrum miasta, ale działają już firmy, które  – idąc za wymaganiami rynku – mogą dostarczyć posiłki tam, gdzie klient aktualnie się znajduje. Ten system cenią sobie osoby bardzo aktywne i mobilne. Ten program żywieniowy zapewnia bowiem wygodę. I choć dostarczanie posiłków w różne miejsca podnosi koszt usługi, nie brakuje chętnych na tego typu rozwiązanie.

Korzyści i wady lightboxów

Dodatkowe zalety diety pudełkowej to:

  • kontrola nad liczbą spożywanych posiłków i wielkością porcji;
  • ustalone godziny spożywania posiłków;
  • pomimo sporych kosztów –  oszczędność, na przykład kiedy klient singiel nie musi gotować sam dla siebie, co jednostkowo zawsze wychodzi drożej niż w przypadku zaspokajania potrzeb żywieniowych kilkuosobowej rodziny.

Nie jest to system bez wad. Generuje wysoki koszt miesięcznego żywienia, a posiłki nie zawsze są pierwszorzędnej świeżości – co nie wynika bynajmniej ze złej woli przygotowującego porcje, ale z faktu, że nawet najświeższa sałatka po kilku godzinach zaczyna więdnąć.

Aby dieta pudełkowa okazała się trafioną inwestycją w zdrowie, po jej zakończeniu należy pilnym okiem patrzeć na to, co kładziemy na talerz. O efekt jo-jo bowiem nietrudno.

Warto też pamiętać, że dieta pudełkowa nie jest przeznaczona jedynie dla tych, którzy chcą pozbyć się nadwyżki kilogramów. To również idealna propozycja dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać, nie mają czasu na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków, czy brakuje im pomysłów na urozmaicenie menu.

Katarzyna Kokocińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również