Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Czy tłuszczaka należy się bać?

Jak wygląda tłuszczak, jakie daje objawy i jak usunąć tłuszczaka?

Data publikacji: 6 kwietnia 2016, 09:50
Tłuszczak to guzek z tkanki tłuszczowej, który umiejscawia się pod skórą. Jedyne objawy jego obecności widoczne są gołym okiem, w postaci zgrubienia. Tłuszczak nie boli i nie powoduje żadnych dolegliwości. Nie jest nowotworowy i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Usuwany jest tylko wtedy, gdy znajduje się w widocznym miejscu i stanowi problem dla właściciela. Tłuszczak bywa mylony z tłuszczakomięsakiem, którego objawy są podobne. Jednak obecność tego drugiego jest już niebezpieczna dla zdrowia.
Co to jest tłuszczak - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Co to jest tłuszczak?

Guzek, który pojawia się pod skórą, często powoduje u nas strach spowodowany myślami o nowotworze. W niektórych przypadkach lęk jest niepotrzebny, ponieważ guzek nie świadczy o problemach zdrowotnych. Tak właśnie jest w przypadku tłuszczaka. Zatem co to jest tłuszczak? Najprościej mówiąc, jest to zgrubienie, które składa się z tkanki tłuszczowej i rośnie w wolnym tempie. Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są znane, jednak przeprowadzane do tej pory badania świadczą o tym, że mogą mieć one podłoże genetyczne.

Jak wygląda tłuszczak?

Jak już wspomniano, tłuszczak to podskórny guzek. Jednak jak dokładnie wygląda tłuszczak? Zazwyczaj jest on owalny bądź podłużny. Po dotknięciu, możemy go delikatnie przesunąć. Tłuszczaki nie należą do guzów twardych. Najczęściej pojawiają się na rękach, nogach oraz na tułowiu, choć bywa, że tworzą się na innej części ciała. Oprócz widocznych tłuszczaków rozróżniamy też takie, które umiejscawiają się na organach wewnętrznych, na przykład na sercu.

Jak usunąć tłuszczaka?

Po pojawieniu się zmiany podskórnej poszukujemy odpowiedzi na pytanie: co to jest? W przypadku tłuszczaka nie ma podstaw do obaw, ponieważ nie jest on groźny. Czasami występuje w większej ilości – wtedy mamy do czynienia z tłuszczakiem mnogim. Jeśli takie zmiany szpecą bądź powodują u nas dyskomfort, warto rozważyć  ich usunięcie. Jak usunąć tłuszczaka? Są na to dwa sposoby:

  • tradycyjny zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu tłuszczaka, a następnie zszyciu rany za pomocą szwów.
  • wprowadzenie pod skórę cienkiej igły i odessaniu tkanki tłuszczowej, z której zbudowany jest tłuszczak. 

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót