Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Czy dieta białkowa ma pozytywny wpływ na zdrowie?

Dieta proteinowa i jej prawdziwa wartość zdrowotna

Data publikacji: 18 lutego 2016, 13:33
Białko jest jednym ze składników niezbędnych do budowy i regeneracji organizmu. Z tego powodu nigdy nie powinno brakować go w jadłospisie. Dieta białkowa, zwana również proteinową, zakłada że białka powinno być nawet więcej niż innych składników. Ma to pomóc nie tylko w budowie mięśni, lecz również w utracie wagi.
dieta proteinowa - dieta białkowa przepisy - rodzinazdrowia.pl

Czym jest dieta proteinowa?

Dieta proteinowa jest dietą odchudzającą, która ma za zadanie zmniejszyć nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie. Jej główną zasadą jest spożywanie dużej ilości białek i ograniczenie pozostałych składników diety, tj. tłuszcze oraz węglowodany.

Białko jest niezwykle istotne dla organizmu, ponieważ występuje w każdej jego części. Dieta go pozbawiona może grozić pogorszeniem stanu zdrowia, kości, mięśni oraz skóry i włosów. Dostarczanie ciału produktów białkowych powoduje, że łatwiej dochodzi się do siebie po chorobie oraz po treningu. Z tego powodu zaleca się dietę białkową sportowcom – zarówno amatorom, jak i profesjonalistom.

Fazy – dieta białkowa Dukana

Najbardziej znaną dietą, opartą na białku jest dieta Dukana. Składa się ona z czterech faz, których należy przestrzegać.

Faza uderzeniowa diety wymaga jedzenia tylko produktów białkowych, które nie zawierają zbyt wiele tłuszczu. Dozwolone są jajka, chudy nabiał, sardynki, mięso drobiowe, tuńczyk. Niezbędne jest także wypijanie ponad 2l płynów dziennie.

Kolejną fazą jest faza równowagi diety proteinowej. Poza produktami z białkiem, można zacząć jeść również warzywa. Wtedy w naszym dietetycznym kalendarzu występują na przemian – dzień protein oraz dzień protein i warzyw. Następna jest faza utrwalenia, pozwalająca na utrzymanie wagi. W czasie jej trwania można jadać już owoce i produkty pełnoziarniste. Ostatnim etapem diety białkowej Dukana są tzw. białkowe czwartki – wtedy należy przez cały czwartek jeść białko, a w pozostałe dni to, na co ma się ochotę.

Białko w diecie Atkinsa

Drugą dietą wysokobiałkową, której jadłospis jest bardzo ciekawy, stanowi dieta Atkinsa. Ona również składa się z kilku faz. W pierwszym etapie trzeba zmniejszyć ilość węglowodanów, co oznacza rezygnację z pieczywa, niektórych warzyw  i owoców. Zamiast tego należy pić dużo wody.

Następna faza diety proteinowej Atkinsa pozwala na zwiększenie ilości węglowodanów o 50 g dziennie oraz jedzenie na deser owoców o niskim indeksie glikemicznym. Trzecia faza może trwać określony czas albo do końca życia – nadal polega na jedzeniu głównie białek oraz tłuszczów. Cukry – w małej ilości – są dopuszczalne, nie powinniśmy ich jednak spożywać razem z tłuszczami. Należy dokładnie obserwować swoje ciało – jeżeli waga zacznie rosnąć, oznacza to, że ilość węglowodanów lepiej nieco zmniejszyć.

Karolina Skrzek
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót