Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Czy cytologia boli? Wskazania i przebieg badania

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Data publikacji: 30 kwietnia 2017, 01:57
Cytologia jest badaniem, które rutynowo wykonywane jest w praktyce ginekologicznej. Ma dużą wartość diagnostyczną, dlatego warto korzystać z bezpłatnych badań i wykonywać cytologię zgodnie z zaleceniami. Zdecydowanie należy ona do grupy badań profilaktycznych, których nie należy pomijać. Kolejną zaletą cytologii jest fakt, że jest badaniem nieobciążającym zdrowia. Ceną jej niewykonania może być nawet życie.

Po co robi się cytologię?

Wiele pań zastanawia się, czy musi wykonywać cytologię, skoro nie występują u nich żadne niepokojące objawy. Cytologia należy do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy – zabójcy, który zbiera bardzo duże żniwo wśród kobiet. Chorują głównie kobiety w wieku 45-65 lat, ale należy wspomnieć, że czynnikiem spustowym, który może wywołać raka szyjki macicy, jest między innymi wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który nazywany jest także wirusem onkogennym, a w patogenezie tej choroby główne znaczenie mają jego dwa typy – 16 i 18. Wirus ten przenosi się praktycznie wyłącznie drogą płciową. Z tego względu u kobiet, które często zmieniają partnerów seksualnych, warto wykonać badanie cytologiczne nawet raz w roku. Cytologia może więc wykazać zakażenie wirusem HPV. Po co robi się cytologię poza wykazaniem zakażenia HPV? W dobry sposób ocenia ona także efekty wprowadzonego leczenia. Konieczne jest również wykonanie cytologii u kobiet w okresie ciąży – najlepiej do 10. tygodnia jej trwania. Cytologia pozwala także na wykrycie stanów zapalnych oraz nadżerek. Badanie to jest wskazane również u kobiet, które zakażone są wirusem HIV.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Wiele kobiet z obawą zadaje sobie pytanie o przebieg badania cytologicznego. Chociaż nie jest to wiedza tajemna, to dla wielu osób nie jest do końca jasnym, jak wygląda badanie, oraz czy nie jest ono bolesne. Cytologię wykonuje się podczas badania ginekologicznego. Konieczne jest rozebranie się „od pasa w dół” i zajęcie pozycji na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada wziernik do pochwy i specjalną szczoteczką pobiera próbki złuszczonego nabłonka, który następnie (odpowiednio zabezpieczony) przekazuje do badania. Co ważne, nie trzeba obawiać się bólu – cytologia jest badaniem niebolesnym. Pamiętaj, jeśli w ostatnim czasie stosowałaś środki dopochwowe, warto poczekać z wykonaniem cytologii, aby uzyskać miarodajny wynik.

Wynik badania cytologicznego

Wynik badania cytologicznego daje sporo informacji na temat stanu zdrowia dróg rodnych kobiety. Przedstawiany jest w postaci opisowego systemu Bethesda – wcześniej stosowano klasyfikację Papanicolau, jednak obecnie jest wypierana przez wspomniany pierwszy system. Każdorazowo wynik powinien być skonsultowany z lekarzem, który na podstawie wywiadu oraz badań stwierdzi, czy otrzymany opis badania cytologicznego jest prawidłowy.

Ile kosztuje cytologia?

Cytologia to jedno z ważniejszych badań, jakie powinna regularnie wykonywać kobieta w trakcie swojego życia. Przyjmuje się, że badanie powinno zostać wykonane raz na 3 lata u kobiet w wieku 25-59 lat – w późniejszym okresie warto konsultować wskazania do wykonania badania z prowadzącym lekarzem ginekologiem. Oczywiście, jak w przypadku wielu badań, liczą się koszty. Jeśli zdecydujemy się na badanie w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, badanie jest bezpłatne. W prywatnym gabinecie ginekologicznym badanie cytologiczne nie powinno kosztować więcej niż kilkadziesiąt złotych. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, a biorąc pod uwagę, jak dużą wartość niesie za sobą wynik badania cytologicznego, nie należy zwlekać i wykonać tego typu badanie. To klucz do zdrowia i powodzenia leczenia.

Jak widać, cytologia spełnia wszystkie warunki dobrego badania. Dodatkowym atutem jest fakt, że na wynik badania cytologicznego nie trzeba czekać długo. Teraz skoro już wiesz, po co robi się cytologię, oraz jak wygląda badanie cytologiczne, koniecznie omów ze swoim lekarzem prowadzącym, kiedy w najbliższym czasie powinnaś wykonać to badanie!

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót