Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Marzenia o idealnej skórze – czy można wyleczyć bielactwo i jak złagodzić jego objawy?

Czy można wyleczyć bielactwo? Poznaj pierwsze objawy, przyczyny i metody leczenia bielactwa

Data publikacji: 5 lutego 2016, 12:59
Przypadki bielactwa, dotykają coraz większej grupy ludzi zarówno z powodów genetycznych uwarunkowań, jak i powodów środowiskowych. Jeśli problem ten dotyczy ciebie lub twoich bliskich z pewnością nie raz zadawałeś sobie pytanie, czy można wyleczyć bielactwo. Tych nieestetycznych plam na ciele, które spędzają sen z powiek osobom dotkniętym tą chorobą, niestety najczęściej nie sposób usunąć. Na pytanie, czy można wyleczyć bielactwo, niestety jest tylko jedna odpowiedź: nie. Pełne wyleczenie nie jest możliwe, możemy jednak złagodzić objawy bielactwa i przynajmniej częściowo usunąć odbarwienia. Zobaczmy zatem, jakie metody możemy zastosować w leczeniu bielactwa.
Co to jest bielactwo – przyczyny i leczenie – rodzinadrowia.pl

Co to jest bielactwo i jakie są przyczyny tej choroby​

Spróbujmy najpierw odpowiedzieć na pytanie, co to jest bielactwo. Bielactwo jest defektem skóry, nabytym lub wrodzonym, polegającym na miejscowym braku melaniny. Melanina jest barwnikiem skóry i to ona odpowiada za naszą karnację, czy kolor włosów. Białe plamy mogą mieć różne rozmiary i być nieregularne. Pojawienie się bielactwa prawdopodobnie związane jest z zaburzeniami układu odpornościowego. Choroba ta ma także podłoże dziedziczne. Ponadto narażone są na nią osoby cierpiące na cukrzycę czy choroby tarczycy.

Bielactwo – objawy​

Bielactwo objawia się przebarwieniami pojawiającymi się na skórze całego ciała, włosach a  nawet na tęczówce oka. Co ważne – plamy te są bezbolesne i w żaden sposób nie są dla nas groźne. Jeśli plamy się pojawią, nie zlikwidujemy ich, możemy jedynie zadbać o to, by ich nie przybywało. Podstawą jest odpowiednia ochrona przed słońcem – nie wychodźmy z domu bez kremu z filtrem, pamiętając o tym zwłaszcza w miesiącach letnich. Można też spróbować terapii polegającej na naświetlaniu chorobowo zmienionych miejsc. Jednak efekty mogą być widoczne tylko we wczesnym stadium choroby.

Pierwsze objawy bielactwa i metody leczenia​

Pierwszym objawem bielactwa jest pojawienie się małych nieregularnych plamek umiejscowionych w różnych częściach ciała. Na tym etapie poprzez naświetlanie można zapobiec rozszerzaniu się plam i obejmowaniu przez nie większych partii ciała. Zatem jeśli zauważymy  u siebie niepokojące zmiany w zabarwieniu skóry, czyli możliwe  pierwsze  objawy bielactwa, udajmy się do dermatologa w celu właściwego zdiagnozowania i podjęcia środków zaradczych. W  początkowym stadium choroby lekarz może dodatkowo zalecić leczenie maściami dermatologicznymi.

Zuzanna Kurzela
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót