Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Czy andropauza u mężczyzn i menopauza u kobiet to to samo?

Czym jest andropauza u mężczyzn i jakie są objawy andropauzy u mężczyzn

Data publikacji: 30 marca 2016, 12:05
Powszechnie uważa się, że andropauza u mężczyzn jest ścisłym odpowiednikiem menopauzy u kobiet i tak naprawdę oba procesy różni jedynie nazwa. Nic bardziej mylnego. Andropauza u mężczyzn jest procesem mającym oczywiście jedną wspólną cechę z menopauzą – oba zachodzą w późnym okresie życia. Na tym jednak kończy się ich podobieństwo. Na czym zatem polega andropauza? Kiedy się zaczyna i jakie są jej pierwsze symptomy? Czy można opóźnić jej rozwój?
Menopauza u mężczyzn - rodzinazdrowia.pl

Co to jest andropauza i kiedy się objawia?

Najkrócej rzecz ujmując, jest to proces spowolnienia produkcji hormonów odpowiedzialnych za wiele różnorakich funkcji, a co za tym idzie, obniżania ich poziomu w organizmie.. Pierwsze symptomy andropauzy można zaobserwować około 50. roku życia, bywa jednak, że objawy pojawiają się wcześniej – już około 40. roku (zależne jest to od prowadzonego trybu życia). Co ważne, o ile menopauza oznacza koniec płodności u kobiet, o tyle andropauza u mężczyzn nie niesie za sobą aż takich konsekwencji. Spadek poziomu testosteronu jest powolny (około 1% rocznie) i skutkuje zmniejszeniem się liczby plemników, a nie pozbawieniem możliwości rozmnażania.

Andropauza, czyli męska menopauza

Męska menopauza jest zatem procesem, który powoli, acz nieubłaganie wpływa na organizm mężczyzny. Jednak nie oznacza ona definitywnego końca pewnego okresu – jest raczej powolnym procesem prowadzącym do obniżenia sprawności ciała. Można temu zaradzić za sprawą odpowiedniej diety czy aktywnego trybu życia. Szybkość pojawienia się andropauzy również zależy od prowadzonego przez lata trybu życia, a także od tego, czy cierpimy na choroby przewlekłe typu cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie. Unikanie używek również opóźnia pojawienie się pierwszych objawów andropauzy.

Objawy andropauzy u mężczyzn 

Głównymi objawami andropauzy  są między innymi:

  • kłopoty ze wzwodem,
  • obniżenie ogólnej wydolności organizmu,
  • szybsze męczenie się.

Podobnie jak u kobiet, mogą pojawiać się napady gorąca lub trudności w zasypianiu. Dodatkowo mogą również nasilić się bóle kręgosłupa oraz pojawić się bóle przy oddawaniu moczu związane z przerostem prostaty. Zauważalne jest nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Aby opóźnić objawy lub zmniejszyć ich dokuczliwość, zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia. Do kluczowych zasad należą: 

  • zbilansowana dieta,
  • aktywność ruchowa,
  • unikanie papierosów i alkoholu.

Powyższe wskazówki powinny umożliwić mężczyźnie sprawne funkcjonowanie do późnej starości.

Zuzanna Kurzela
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.