Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Czepek, wiara czy ciężka praca? Co pomaga znanym sportowcom odnosić sukcesy?

Sposoby sportowców na sukces

Data publikacji: 20 lutego 2017, 02:11
Kiedy w poprzednim dziesięcioleciu Adam Małysz odnosił swoje największe sukcesy, wszyscy mówili o jego niesamowitym talencie, kondycji i… bułce z bananem. Każdy sportowiec ma bowiem swój przepis na osiąganie szczytów. Co pomaga najbardziej znanym zawodnikom?

Dieta Lewandowskich

Sportowcy muszą dbać o to co jedzą, o tym wie każdy. Część z nich dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat diety, a niektórzy z nich, jak Anna Lewandowska, złota medalistka mistrzostw Europy w karate, radzi internautom, jak żyć zdrowo. Z jej porad korzysta mąż, Robert Lewandowski, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Co jest wyjątkowego w ich diecie? Ania głośno mówi o dobroczynnych właściwościach kiszonek, a radykalne ograniczenie glutenu i laktozy jest filarem jej diety.

Kolor czepka

O ile zdrowe żywienie ma uzasadnienie medyczne, o tyle kolejny sposób sportowców na osiąganie wyników jest już dużo bardziej kontrowersyjny. Podobnie jak „zwykli” ludzie, zawodnicy mają swoje amulety i rytuały, np. Otylia Jędrzejczak dostosowywała kolor czepka do pory dnia, w której startowała.

Wiara w sukces

Sportowcy mają też inne, dobre rady. Robert Korzeniowski powiedział w jednym z wywiadów, że odkąd pamięta, wstaje wcześnie rano i nie zostawia nic „na potem”. Najsłynniejszy pływak na świecie, Michael Phelps, dużo mówi o wizualizacji sukcesu. Opowiadał, że jako nastolatek, leżąc już w łóżku, często wyobrażał sobie start w ważnych zawodach. Myślał o każdym, najdrobniejszym ruchu. Kiedy startował w zawodach, jego trener krzyczał: „Włącz taśmę!”, a Michael wiedział już, co musi robić lepiej. Wielu sportowców przyznaje się też do nadziei, jaką pokłada w wierze. O swojej religijności mówi między innymi Piotr Żyła.

Ciężka praca i upór

Sportowcy, pytani o to, co sprawia, że zwyciężają kolejne zawody, mówią, że talent to tylko niewielki procent tego, co składa się na sukces. Przyznają, że ważna jest ciężka praca na treningach, konsekwencja i upór. Jeśli chce się sięgać po więcej, nie wolno poddawać się po pierwszej porażce. To, co czyni zawodnika zwycięzcą, to wieloletnie oddanie sportowi.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót