Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Czas na narty! Jak się przygotować do sezonu narciarskiego?

Szusujemy po śniegu!

Data publikacji: 21 grudnia 2016, 10:44
Amatorzy białego szaleństwa już się cieszą na nadchodzący sezon na stoku. Jednak zanim poszusujemy na nartach lub na desce, czas na porządne przygotowanie kondycyjne. Dzięki temu unikniemy kontuzji i bolesnych nadwyrężeń mięśni.

Praca od podstaw nad formą

Narty i snowboard to sporty dostarczające wielu pozytywnych emocji: adrenalina, piękne widoki, kontakt z naturą. Jednakże te sporty wymagają też niezłej kondycji i wytrzymałości fizycznej. Warto o to dbać przez cały rok, a przed sezonem narciarskim przygotować mięśnie grzbietu, nóg i brzucha, które przy tych sportach odgrywają największą rolę.

Dbamy o kondycję przez cały rok

Nie należy korzystać z zimowego szaleństwa na stoku bez odpowiedniego przygotowania naszego organizmu. Im wcześniej rozpoczniemy przygotowania, tym lepiej. Doskonałymi sposobami na poprawienie naszej ogólnej wydajności jest regularna aktywność fizyczna. Treningi nie muszą być intensywne, ważne jednak, by były systematyczne. Narciarzom polecić można latem jazdę na rowerze i na rolkach, kształtujące mięśnie nóg. Przez cały rok warto również uczęszczać na basen i biegać (wystarczy zwykły trucht).

Każde przygotowanie będzie miało sens wyłącznie w momencie, gdy trening przygotowujący będzie systematyczny.

Przygotowanie nóg

Najbardziej narażone na kontuzje są nasze nogi. Jazda na desce i nartach może skutkować nie tylko urazami, ale i złamaniami. Wszystkie mięśnie i ścięgna pracują ze zwiększoną intensywnością. Dlatego warto skupić się na porządnym przygotowaniu nóg. Wypracowana wytrzymałość i siła pozwolą cieszyć się bezproblemową jazdą.

Wydolności nóg nie poprawimy jeżdżąc windą. Wspaniale poprawia ją natomiast chodzenie po schodach. Biegi i spacery – zamiast jazdy samochodem. Wykonywanie najprostszych przysiadów również przełoży się na bezbolesną radość z jazdy. Najistotniejsze jest to, aby nogi wykonywały jak najwięcej ruchu. Wybierzmy aktywność, jaką lubimy najbardziej.

Zmysł równowagi

Warto też popracować nad równowagą. Stawanie na jednej nodze i utrzymywanie się w tej pozycji przez jakiś czas pozwoli naszemu błędnikowi na przyzwyczajenie się do balansowania na desce czy nartach. W pracy nad równowagą ciała pomocne będą także joga i pilates.

Snowboarding i narciarstwo to sporty przynoszące wiele satysfakcji. Dobrze przygotowani fizycznie i sprzętowo ruszajmy na stoki i cieszmy się zimą.

Emilia Seweryn
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót