Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Ćwiczenia, które pomogą zwalczyć problem zimnych stóp i dłoni

Czy aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ na nasze dolegliwości?

Data publikacji: 30 czerwca 2016, 12:23
Zimne dłonie i stopy to zmora wielu osób. Pół biedy, gdy z tym uporczywym problemem mamy do czynienia zimą. Pomóc nam wtedy mogą dwie warstwy rękawiczek i trzy pary grubych skarpet. Dolegliwość ta jednak towarzyszyć nam może przez cały rok. Czy istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym udałoby się nam jej pozbyć?

Poranna gimnastyka

Ćwiczenia pozwalające przynieść ulgę w naszej bolączce mają za zadanie poprawić krążenie krwi. Zimne kończyny oznaczają bowiem zwykle właśnie problemy z krążeniem. W takim wypadku musisz działać od razu po przebudzeniu. Przeciągnij się, wstań pomału z łóżka i… do dzieła! Zacznij od głębokich skłonów – wyprostuj ręce, pochyl się i spróbuj dotknąć palcami dłoni swoich stóp. Następnie wykonaj kilka przysiadów, skrętów tułowia w prawo i w lewo, możesz też skusić się na pajacyki. Kilka gimnastycznych ćwiczeń z samego rana pobudzi nasz organizm do pracy i sprawi, że krew będzie szybciej krążyć w żyłach. A jeśli do tego włączysz radio, grające Twoją ulubioną muzykę, to dzień od razu rozpocznie się doskonale!

Ćwicz w każdej chwili

Postaraj się także zadbać o niezbędną dawkę ruchu w ciągu dnia. Kończyny nie powinny zbyt długo pozostawać nieruchomo. Oczywiście, jeśli w pracy wstaniesz nagle od biurka i zaczniesz wykonywać serię skłonów lub przysiadów, możesz wzbudzić lekkie zdumienie (a przynajmniej zainteresowanie) współpracowników i samego szefa. Jeżeli więc pracujesz w zespole i nie możesz pozwolić sobie na krótką gimnastykę, wstań od swojego stanowiska, wykonaj kilka kroków, wyjdź na chwilę na korytarz i pospaceruj kilka minut. Po pracy znajdź chociaż chwilę czasu na jazdę na rowerze albo na basen.

A co wybrać na profesjonalnych zajęciach? Zdecyduj się na ćwiczenia aerobowe, które wspomagane bieżnią, rowerkiem czy stepperem,  angażują wiele partii mięśni jednocześnie i zwiększające objętość krwi. Jak widać, możliwości jest wiele i nawet jeśli nie należysz do największych sportowych pasjonatów, przy odrobinie dobrej chęci znajdziesz ćwiczenia, które przypadną Ci do gustu.

Nina Szymanowska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót