Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Co oznacza podwyższony poziom prolaktyny?

Jak odczytywać wyniki badania prolaktyny?

Data publikacji: 14 kwietnia 2017, 02:21
Prolaktyna należy do hormonów wydzielanych przez przysadkę. Jej główną rolą jest pobudzanie do rozwoju gruczołów piersiowych oraz stymulacja produkcji i wydzielania mleka. Oznaczanie poziomu prolaktyny zazwyczaj kojarzy się z badaniami, które zalecane są kobietom. Nic bardziej mylnego, u mężczyzn zaburzenia prawidłowego poziomu prolaktyny mogą mieć także poważne konsekwencje dla zdrowia.

Norma prolaktyny

Jak w przypadku każdego badania, istnieją pewne określony normy – nie inaczej jest w tym przypadku. Norma dla prolaktyny w zależności od źródła wynosi ok. 5-25 ng/ml dla kobiet (w przypadku mężczyzn nie powinna mieścić się powyżej 15-20 ng/ml). Warto zauważyć, że stężenie prolaktyny waha się w ciągu doby, osiągając najwyższe stężenia rano (wzrost wydzielania w nocy) aż do godzin wieczornych, kiedy jej stężenie jest najniższe. Warto także zauważyć, że poziom prolaktyny wzrasta wraz z czasem trwania ciąży, osiągając najwyższe wartości w III trymestrze ciąży. Normy te są jednak orientacyjne i odpowiedzi na pytanie, jaki jest właściwy poziom prolaktyny, powinien udzielić lekarz prowadzący w stosunku do konkretnego przypadku.

Podwyższona prolaktyna

Podwyższona prolaktyna w wynikach badań może wzbudzić naszą czujność. Przyczyną jej wzrostu może być nawet wzmożony stres czy też wysiłek fizyczny. Podwyższony poziom prolaktyny może także świadczyć o guzie przysadki, który wydziela właśnie ten hormon. Najczęstszym nowotworem tego typu jest guz o nazwie prolactinoma. Leczenie guza zależy od jego wielkości oraz powikłań, które powoduje. Jego objawem mogą być między innymi zaburzenia występowania miesiączek. Możliwy jest także mlekotok. Wraz ze wzrostem masy guza mogą pojawić się bóle głowy oraz zaburzenia widzenia. Niektóre leki mogą również powodować wzrost stężenia prolaktyny we krwi.

Wynik badania prolaktyny

Każdorazowo wynik badania prolaktyny powinien zostać skonsultowany z lekarzem. U każdej osoby przyczyny podwyższenia jej poziomu mogą być rożne. Również z uwagi na zmienny dobowo rytm wydzielania prolaktyny może okazać się konieczne jej wielokrotne oznaczenie, aby uzyskać miarodajne rezultaty. 

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót