Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Co to jest anemia i czy dotyczy tylko osób z problemami odżywiania

Czy anemia jest groźna? Poznaj przyczyny anemii z niedoboru żelaza i sposoby leczenia

Data publikacji: 20 czerwca 2016, 12:51
Co to jest anemia? Choroba ta – zwana inaczej niedokrwistością – to poważne schorzenie, którego nie wolno lekceważyć. Najczęstszym powodem anemii jest niedobór żelaza, który można zdiagnozować jedynie przeprowadzając badanie krwi. Jednak jeżeli szybko się męczysz, twoje paznokcie rozdwajają się a włosy wypadają, możesz zacząć podejrzewać u siebie tę chorobę. Anemia najczęściej dotyka kobiety. Nie jest to jednak żelazną regułą. Odpowiedzmy sobie zatem na następujące pytanie: co to jest anemia, jakie są jej objawy i na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli podejrzewamy u siebie tę chorobę?
Przyczyny i metody leczenia anemii – rodzinazdrowia.pl

Czy anemia jest groźna? Poznaj objawy zaburzenia odżywiania​

Na pytanie, czy anemia jest groźna, zdecydowanie należy odpowiedzieć „tak”. Jeżeli będziemy lekceważyć jej objawy, to może ona zagrozić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Początkowo objawia się bladością, słabą kondycją włosów i paznokci, częstym zmęczeniem, ale także rozdrażnieniem i brakiem koncentracji. Najczęstszym powodem jest niedobór żelaza. Tak jak w przypadku innych deficytów w organizmie, lekceważenie tego braku może przynieść poważne konsekwencje w postaci zaburzeń funkcjonowania całego organizmu – przede wszystkim układu nerwowego.

Przyczyny anemii – jakie badania na anemię?​

Przyczyny anemii mogą być różne. Najczęstszą jest niedobór żelaza, ale to nie jedyny powód zachorowania na anemię. Przyczyną anemii może być także niedobór witaminy B12 lub zmniejszony poziom kwasu foliowego. Innym czynnikiem jest szybki i nadmierny rozpad krwinek czerwonych zwany niedokrwistością hemolityczną. Najbanalniejszym powodem obniżenia poziomu żelaza jest niewłaściwa dieta oraz nadmierne krwawienie, jak w przypadku menstruacji u kobiet. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od przyczyn, anemię może zdiagnozować tylko lekarz, poprzez specjalistyczne badania. Jeśli zatem niepokoimy się swoim stanem zdrowia, niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Przyczyny anemii z niedoboru żelaza

Przyczyny anemii z niedoboru żelaza są zróżnicowane. Począwszy od nieprawidłowej diety (szczególnie narażeni są wegetarianie oraz osoby nieumiejętnie odchudzające się), poprzez niewłaściwe wchłanianie żelaza spotykane często po przebytych operacjach w obrębie układu pokarmowego, aż po nadmierne krwawienie. U kobiet, zwłaszcza młodych, może być to spowodowane obfitymi menstruacjami, ale nie powinno się również wykluczać krwawienia z przewodu pokarmowego i układu moczowego. Po ustaleniu przyczyn, niezwłocznie należy rozpocząć odpowiednią suplementację pod okiem i według wskazówek lekarza.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót