Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Cisawica – gdy poziom hormonów spada

Dowiedz się czym jest cisawica, jakie są objawy choroby nadnerczy

Data publikacji: 30 marca 2016, 12:03
Cisawica, czyli choroba Addisona, to jedna z chorób nadnerczy. Spadek stężenia ważnych hormonów w organizmie, w tym kortyzolu, może nieść za sobą groźne skutki dla naszego zdrowia. Wielu specjalistów jako przyczynę cisawicy wskazuje autoimmunizację, jednak czynników wywołujących to schorzenie jest znacznie więcej.
Cisawica choroba nadnerczy - rodzinazdrowia.pl

Objawy choroby nadnerczy groźnej dla kobiet

Przyjmuje się, że wpływ na rozwój tej choroby nadnerczy, oprócz wspomnianej już autoimmunizacji, mają także nowotwory, przebyte infekcje oraz niektóre leki. Do objawów cisawicy zaliczamy m.in.:

  • ogólne osłabienie mięśni,
  • brunatne zabarwienie skóry i błon śluzowych,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • stałe uczucie zimna.

Dodatkowo chorzy często skarżą się również na nadmierny apetyt na sól.

Choroba nadnerczy tego rodzaju niestety wymaga leczenia przez całe życie. Pacjenci przyjmują odpowiednie leki, które mają za zadanie m.in. uzupełnić niedobory hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Pamiętajmy, że wszystkie choroby nadnerczy znacznie obniżają odporność organizmu na infekcję i są przyczyną wielu schorzeń.

Najlepszą profilaktyką są regularne badania zlecone przez lekarza, dzięki którym w odpowiednim czasie można wykryć wiele dolegliwości zwiastujących groźne choroby. Zatem badajmy się!

Małgorzata Filek
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót