Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Choroba Hashimoto? Pamiętaj o diecie!

Dieta a choroba Hashimoto – poznaj objawy tarczycy Hashimoto

Data publikacji: 17 lutego 2016, 10:35
Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne schorzenie tarczycy. Dlaczego układ odpornościowy postanawia atakować własny organizm? Niestety nie są znane dokładne przyczyny powstawania tej choroby, jednak warto wiedzieć, że wpływ na jej rozwój mają m.in. geny oraz stres. Znacznie częściej choroba Hashimoto dotyka kobiety, przede wszystkim te w okresie menopauzy, jednak schorzenie to może się pojawić także u osób młodych.
Choroba Hashimoto – objawy, dieta – rodzinazdrowia.pl

Choroba Hashimoto – objawy

Zapalenie tarczycy może być poważne w skutkach i prowadzić m.in. do niepłodności. Dlatego też tak ważne jest wczesne wykrycie tej choroby i objęcie pacjenta leczeniem. Niestety Hashimoto potrafi rozwijać się przez wiele lat bez żadnych symptomów, a nawet jeśli one występują, to zazwyczaj są utożsamiane np. ze zwykłym zmęczeniem. Do najczęściej występujących objawów Hashimoto należą: zaburzenia cyklu miesiączkowego, uczucie osłabienia, przybieranie na wadze, sucha skóra, łamliwość włosów czy też podwyższony poziom cholesterolu.

Choroba Hashimoto – dieta

W leczeniu Hashimoto dużą rolę – oprócz podawania hormonów – odgrywa dieta. To właśnie ona wpływa na samopoczucie pacjenta i pozwala mu utrzymać prawidłową masę ciała. W jadłospisie chorego nie może zabraknąć białka, kwasów omega 3 oraz błonnika i witamin (przede wszystkim A, C, D, E oraz z grupy B). Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do dietetyka, który ułoży dla nas specjalny plan żywieniowy. Należy pamiętać, iż dieta przy chorobie Hashimoto musi być niskotłuszczowa. Na stole powinny zagościć m.in. warzywa i owoce, ryby morskie, owoce morza, sezam, orzechy, oliwa z oliwek, oleje, produkty zbożowe, jaja, mleko i jego przetwory, chude mięso i grzyby. Wiele osób postanawia wykluczyć z menu gluten, jednak za każdym razem decyzję tę należy skonsultować z lekarzem.

Tarczyca Hashimoto – czy przez nią się tyje?

Wiele osób myśli, że Hashimoto to choroba tarczycy, której skutkiem ubocznym jest tycie. Owszem, przybieranie na wadze jest objawem tego schorzenia, jednak jego leczenie polega m.in. na przyśpieszeniu metabolizmu. Dokonuje się tego dietą oraz lekami. Zazwyczaj choroba Hashimoto wywołuje niedoczynność tarczycy, dlatego też jej leczenie polega na podaniu choremu odpowiednich dawek hormonów. To właśnie zbyt mała ilość tych ostatnich spowalnia metabolizm, dlatego też wyrównanie ich poziomu we krwi powstrzymuje tycie.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót