Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Cele życiowe dziecka a wychowanie

Wychowanie dzieci – jak wychować dziecko i sprawić, żeby było szczęśliwe?

Data publikacji: 17 lutego 2016, 10:52
Miłość to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakim rodzic może obdarzyć swoje dziecko. Myśląc o relacjach rodzic-dziecko zaraz po miłości przychodzi nam na myśl także wychowanie. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego. Wręcz przeciwnie, nie możemy mówić o wychowaniu bez miłości! Ale czy wiemy tak naprawdę co oznacza wychowanie? Kojarzy nam się przede wszystkim z wszelkiego rodzaju zakazami i nakazami. Warto jednak popatrzeć na wychowanie jako pokazywanie dziecku różnych możliwości i celów życiowych. Konstruktywne pokazywanie, a nie mówienie, to najtrudniejsza rola rodzica. W końcu to w dużej mierze od niego zależy kim dziecko będzie w przyszłości. Jak wychować szczęśliwe dziecko? Na czym polega dobre wychowanie?
Wychowanie szczęśliwego dziecka – co robić – rodzinazdrowia.pl

Jak wychowywać dziecko – wsparcie w odkrywaniu świata pełnego zagadek

W dzisiejszym świecie wielu rodziców skupia się bardziej na tym, aby ich dziecko było odwzorowaniem ich planów i było takie, jakie oni chcą. Jednak własne ambicje czasem należy schować do kieszeni i skupić się na sygnałach, jakie daje nam dziecko. To ono wie najlepiej kim chce być. Każde dziecko od małego, bez wyjątku, pełne jest energii i zainteresowań i to w dużej mierze od nas – rodziców – zależy, w którą stronę pójdzie. Jednak najważniejszym zadaniem jest pokazanie dziecku różnych możliwości, a nie narzucanie własnego zdania. W małym dziecku kiełkuje wiele rzeczy – przyglądajmy się im i akceptujmy także zmiany decyzji. Musimy być w końcu przygotowani na to, że jednego dnia nasze dziecko chce być policjantem, drugiego lekarzem. To wszystko zależy od wielu kwestii – od tego z kim się przyjaźni, o czym rozmawiają aktualnie w szkole. Dajmy się wciągnąć w to próbowanie świata i bądźmy dla dziecka wsparciem.

Jak wychować dziecko, czyli jak zapewnić mu szczęście

Cele życiowe dziecka - rodzinazdrowia.plCo to znaczy szczęśliwe dziecko? Dziecko, które przy wsparciu rodziców może się spełniać. Szczęśliwe dziecko to też takie, które nie żyje w ciągłym lęku, że nie spełnia aspiracji rodziców. Ile dzieci, tyle definicji szczęścia. Jednak w każdym dziecku możemy znaleźć kilka uniwersalnych cech. Przede wszystkim wychowywanie szczęśliwego dziecka polega na ciągłym dziękowaniu. Może niejednego to zdziwi, ale to właśnie dziękowanie sprawia, że mamy lepszy humor, czujemy się docenieni, a przez to szczęśliwsi. Dziękujmy więc dziecku za pomoc, doceniajmy sposób, w jaki coś zrobiło. Wspierajmy dziecko w jego dążeniu do wyznaczonych celów, choćby miało to być zawiązanie buta na kokardkę. Spróbujmy wczuć się w sytuację dziecka – dla niego to prawie jak odkrycie Ameryki. Kiedy dziecko daje nam sygnały, że bardzo coś lubi robić, wspierajmy go w tym. Pomalował wszystkie ściany w pokoju? Zaraz po tym, jak wytłumaczymy mu, że nie było to dobre zachowanie, pójdźmy z nim do sklepu po nowe farby, blok, pokażmy różne możliwości. Po zakupie farby poszły w kąt, a dziecko zaczęło oglądać piękne albumy ze zwierzętami? Weźmy je na wycieczkę do ZOO. Jako rodzice musimy być elastyczni, gotowi na różne pomysły naszego dziecka, które jest zafascynowane odkrywaniem otaczającego je świata.

Dobre wychowanie dzieci – co każdy rodzic powinien wiedzieć

Istnieje kilka wskazówek, które pozwolą nam wychować dziecko na dobrego człowieka. Przede wszystkim od najmłodszych lat powinniśmy być dla niego wzorem. Nie dziwmy się więc, że nasze dziecko krzyczy na kogoś, skoro sami tak robimy. Uwrażliwienie dziecka na emocje innych i nauczenie go wyrażania własnych emocji to kolejny schodek w wychowaniu. Doskonale wiemy, że ludzie mają różne humory i tak samo też jest z naszym dzieckiem. Kiedy się stresuje czy ma gorszy dzień, pójdźmy z nim na dłuższy spacer, poróbmy razem kilka ćwiczeń fizycznych. Pamiętajmy także o tym, że w każdej sytuacji powinniśmy być konsekwentni. Nie możemy ulegać dziecku, kiedy próbuje poprzez krzyk w sklepie nas zaszantażować, bo właśnie spodobała mu się nowa zabawka.

Jak wychować szczęśliwe dziecko – pomoc w odkrywaniu otaczającego świata

Kształtowanie celów życiowych dziecka - rodzinazdrowia.plW odkrywaniu świata przez dziecko pomocne są różnego rodzaju zajęcia kreatywne oraz twórczość. To właśnie ta ostatnia otwiera nas na nowe rzeczy, pobudza i sprawia, że lepiej radzimy sobie z obowiązkami dnia codziennego. Nie zamykajmy dziecka na jedną rzecz. Jako rodzice powinniśmy starać się rozwijać zainteresowania młodego człowieka, a nie narzucać mu drogę, którą ma podążać. Pokazujmy mu różne możliwości, uczmy nowych rzeczy i dajmy swobodę wyboru w kształtowaniu jego własnego świata. Jak już wspomniano, bądźmy elastycznymi rodzicami, którzy w wychowaniu dziecka dopasowują się do jego potrzeb i pomysłów, wysłuchują, pomagają i próbują zrozumieć. Jeśli uda nam się być takimi rodzicami, nasze dziecko prawdopodobnie będzie spełnionym życiowo człowiekiem, a my będziemy żyć w poczuciu, że wychowaliśmy je tak, jak mogliśmy najlepiej.

Maja Olejnik

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót