Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningBieganie

Bieganie z pulsometrem

Gadżet dla początkujących czy zaawansowanych biegaczy?

Data publikacji: 29 kwietnia 2016, 14:44
Jeśli dołączyłeś do licznej grupy pasjonatów biegania, z pewnością zaopatrzyłeś się w odpowiednie ubrania i oczywiście buty. Jesteś dumny z pokonywania coraz dłuższych dystansów w coraz lepszym czasie i z dobrej kondycji. Jeśli myślisz o kupnie pulsometru, zastanów się, do czego będzie Ci potrzebny i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Po co mi pulsometr?

Każdemu treningowi towarzyszy wysiłek. Wiąże się z rytmem zwężania naczyń tętniczych, co zależy od pracy serca. To właśnie puls – tętno, które mierzy pulsometr. A co wynika z tego, że będziesz znał jego wartość? Otóż, w zależności od częstotliwości tętna Twoje mięśnie są odżywiane kwasami tłuszczowymi, glikogenem – co jest korzystne dla zdrowia lub białkami – co może być niebezpieczne dla organizmu. Zatem kontrolując swój puls, masz też kontrolę nad wysiłkiem i tym, jak trening oddziałuje na Twoje ciało – czy chudniesz, czy budujesz masę mięśniową i czy nie przeciążasz niebezpiecznie organizmu.

Rodzaje pulsometrów

Podstawowa wersja tego urządzenia to pulsometr jednoczęściowy. Zazwyczaj ma formę zegarka na pasku. Może być też nakładany na palec albo zawieszany na szyję. Nie dokonuje on zbyt dokładnych pomiarów, a wersja na szyję może też nieco przeszkadzać przy bieganiu. Będzie przydatny dla osób, które uprawiają jogging lub dynamiczne spacery.

Dla bardziej zaawansowanych sportowców lepszy będzie pulsometr klasyczny. Składa się z dwóch części: czujnika-nadajnika, umieszczanego na klatce piersiowej i zegarka, który wizualizuje pomiary. Czasami ma dodatkowe funkcje, jak licznik kalorii, pomiar czasu, dystansu, GPS itd.

Jak używać pulsometr?

Aby prawidłowo używać pulsometr, należy wprowadzić swój HRmax, czyli tętno maksymalne. Obliczamy go ze wzoru: HRmax = 220 - wiek. Następnie ustalamy rodzaj treningu:

- kondycyjny – wystarczy 60% HRmax,

- odchudzający – 70-80% HRmax,

- wytrzymałościowy – 80-90% HRmax,

- przygotowujący do zawodów – 90-100% HRmax.

Biegnąc, możemy sprawdzać, czy w trening wkładamy odpowiedni wysiłek i zwiększyć go lub zmniejszyć, wyrównać oddech. Zazwyczaj pulsometr o zmianach informuje nas sygnałem dźwiękowym.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.