Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

Białe szumy, czyli jednostajne dźwięki a spokojny i zdrowy sen. Czy działają tylko u dzieci?

Jak i do czego stosowane są białe szumy?

Data publikacji: 25 lutego 2017, 01:59
Biały szum i jego rolę w spokojnym, głębokim śnie doświadczył, choć może nie zawsze świadomie, każdy z nas. Białym szumem określa się sygnały dźwiękowe generowane mechanicznie lub elektronicznie, które maskują dźwięki w tle, to np. znany wszystkim jednostajny sygnał skończonego programu telewizyjnego, miarowy stukot pociągu, szum suszarki, warkot helikoptera itp.

Jak działa biały szum?

Z technicznego punktu widzenia biały szum to rodzaj szumu akustycznego o całkowicie płaskim widmie - dźwięk o wysokiej częstotliwości, na pozór nieprzyjemny, który jednak skutecznie, poprzez swoją jednostajność, zagłusza pozostałe „pojedyncze” dźwięki. Potocznie białym szumem nazywa się również np. miarowe padanie deszczu lub  „trzaskanie” palącego ogniska.

Biały szum dla niemowląt

Noworodki i niemowlęta mają zaburzony cykl jawy i snu, stąd też spanie podczas konkretnych godzin nocnych nie jest dla nich naturalne, jak dla dorosłego człowieka. Maluchowi trochę czasu zajmuje dostosowanie się do nowej sytuacji, poza łonem matki. W spokojnym i głębokim śnie pomocny będzie biały szum, który dzięki temu, że absorbuje mózg na jednym dźwięku, wygłusza pozostałe, np. domowników zbierających się później do spania lub szczekanie psa.

Czy biały szum może zaszkodzić?

Generalnie nie, ale generowanie białego szumu podczas tzw. aktywności dziecka nie jest wskazane, bo zamiast pobudzać dziecko do zabawy może je usypiać, spowalniając tym samym jego rozwój. Wykazano jednak, że białe szumy mają pozytywny, uspokajający wpływ na osoby cierpiące na ADHD lub autyzm

Biały szum u dorosłych

Stosowanie szumu akustycznego o całkowicie płaskim widmie działa nie tylko korzystnie na dzieci. Te dźwięki stosowane są również w leczeniu bezsenności i halucynacji, także u dorosłych. Biały szum zmniejsza dolegliwości związane z migreną, na ich pozytywny wpływ zwracają również uwagę osoby, które skarżą się na tzw. „dzwonienie w uszach”. Słuchanie dźwięków suszarki lub wentylatora poleca się również osobom nadpobudliwym lub mającym trudności z koncentracją, np. w głośnym środowisku pracy lub na tzw. open space’ach. Biały szum wycisza i pozwala się „odciąć” od pozostałych dźwięków otoczenia.

 Jak wygenerować biały szum?

Oczywiście można włączyć suszarkę lub wentylator na całą noc, ale dużo lepszym, tańszym i na pewno bezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z nagranych już dźwięków (trwających nawet 10h) w sieci lub pobranie odpowiedniej aplikacji w smartphonie. Dla dzieci dostępne są również zabawki z wbudowanym generatorem dźwięku, tzw. misie szumisie, które możne kupić w sklepie z akcesoriami dla dzieci.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót