Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningSiłownia i fitness

Amatorsko, ale po mistrzowsku!

Zalety uprawiania sportu czyli dlaczego warto zdecydować się na sport amatorski

Data publikacji: 12 lutego 2016, 11:28
Modne staje się życie w stylu fit, w którym przykładamy wagę do tego, co jemy, jak bardzo jesteśmy aktywni sportowo, ile śpimy. Zdrowe jedzenie oraz aktywność ruchowa oparta o sport amatorski są dostępne dla każdego. To przepustka do dobrego samopoczucia, atrakcyjnego wyglądu i przede wszystkim życia w zdrowiu. Nierzadko przeradza się w pasję, która znajduje swe ujście w różnego rodzaju zawodach sportowych. Zobaczysz, że nie musisz być mistrzem olimpijskim, żeby zacząć uprawiać sport i czerpać z tego radość.
Sport amatorski – sport a zdrowie – rodzinazdrowia.pl

Zawody sportowe – także amatorzy sportu mogą w nich startować​

Ruszać się jest w modzie. Nie trzeba uprawiać wyszukanych i drogich sportów, by być aktywnym. Trekking, nordic walking, bieganie, jazda na rowerze, to rozrywki dostępne niemal dla wszystkich. Wystarczą dobre chęci, wygodny strój, odpowiednio dobrane kijki, w miarę dobry rower i możesz być aktywny prawie przez cały rok. Gdy poczujesz endorfiny (hormony szczęścia wyzwalane w organizmie podczas wysiłku fizycznego), nie będziesz chciał przestać się ruszać. I wkrótce zaczniesz się zastanawiać, gdzie w pobliżu organizują jakieś zawody sportowe.

Zawody sportowe dla amatorów - rodzinazdrowia.plKluczem do sukcesu jest samozaparcie, systematyczność i zrobienie pierwszego kroku. Stawiaj sobie realne cele do osiągnięcia, gdyż osoba, która nigdy nie biegała długich dystansów nie da rady od razu pokonać maratonu. Pamiętaj, że efekty są zauważalne dopiero po dłuższym czasie, dlatego trzeba być cierpliwym.

Warto mierzyć swoje dokonania bo to dodatkowo motywuje do ciągłego ruchu. Można zakupić w tym celu specjalny sprzęt: zegarki do pomiaru czasu, prędkości, odległości, kalorii, uderzeń serca – cuda. Ogranicza nas tylko portfel. Można również wgrać do telefonu jedną z popularnych aplikacji i dokumentować wyniki. Nic nie cieszy bardziej niż postępy. Po jakimś czasie odzywa się kolejna pokusa. A może by sprawdzić swoje możliwości na zawodach sportowych? Obecnie organizowanych jest wiele tego typu inicjatyw na terenie całego kraju. I są to inicjatywy przeznaczone dla zwykłego zjadacza chleba, który nie ma nic wspólnego z zawodowym sportem. Wszystkich łączy jedno: sportowy duch. Pierwszy start to niepokój, „czy się nie zbłaźnię słabym czasem, czy nie będę ostatni”. Gdy jednak przekroczysz metę, poczujesz ogromną satysfakcję. Zorganizowane zawody sportowe to nie byle sprawa, o czym przypominać będzie pamiątkowy medal dumnie wyeksponowany w twoim domu, w widocznym dla wszystkich miejscu.

Sportowa rodzina – dowiedz się jaki sport dla dzieci jest najlepszy​

Zdrowe, aktywne społeczeństwo to przyjemna wizja przyszłości. Aby faktycznie mogła się ziścić, potrzebna jest praca u podstaw. W myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie…”, miłość do sportu, do zdrowej rywalizacji, do ruszania się, powinna być zaszczepiana od najmłodszych lat. Największa w tym rola rodziców. Sportowego ducha można zaszczepić dziecku jeszcze w łonie matki. Przy prawidłowo przebiegającej ciąży przyszła mama może pływać, spacerować czy uprawiać nordic walking do ostatnich dni przed rozwiązaniem. Nikogo już dziś nie dziwi widok biegającego ze specjalnym wózkiem czy jeżdżącego z przyczepką rowerową rodzica. Rynek sprzętu sportowego daje w tym zakresie wiele możliwości. Coraz częściej zawody sportowe organizuje się dla całych rodzin (dystanse dostosowane są do wieku).

Zachęć bliskich do wspólnego wysiłku, np. w weekend. Zaproponuj wycieczkę rowerową albo grę zespołową (koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną). Równie dobrym pomysłem jest wyjście na pływalnię. A przede wszystkim – bądź kreatywny. Życie w modelu „sportowa rodzina” to wiele zalet: dbamy o zdrowie, spędzamy aktywnie czas, dostarczamy sobie niezbędnych do pozytywnego życia endorfin, a wszystko to w gronie ukochanych nam osób. Czy można chcieć czegoś więcej?

Sport a zdrowie – najważniejsze zalety uprawiania sportu​

Czy sport to samo zdrowie?  I czy ma tylko same zalety? Dużo ruchu może nieść za sobą również nieprzyjemne konsekwencje. Przetrenowanie – gdy nie znamy umiaru. Kontuzje – czasem będące efektem nieuwagi czy brawury, czasem spowodowane nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności. Kontuzjowani żartobliwie twierdzą, że „sport albo zdrowie”. Ale bez przesady, to wyjątki potwierdzające regułę. Chęć osiągania jak najlepszych wyników w sporcie, a przy tym niecierpliwość, gdy nadchodzą zbyt wolno, może również prowadzić do innych negatywnych konsekwencji – sięgania po wspomagacze, doping sztucznie podnoszący sprawność fizyczną. Nie ma to nic wspólnego z ideą sportu.

Za to zalet jest całe mnóstwo. Dobroczynny wpływ uprawiania sportu na nasze zdrowie to zwiększona wydolność, serce lepiej pompuje krew, jesteśmy wytrzymalsi, sprawniejsi, szybsi, dłużej zachowujemy młodość oraz dobrą sylwetkę (mamy pod kontrolą swoją wagę, ale także dbamy o prawidłową postawę). Aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, nadciśnienia, otyłości. Dlatego tak ważny jest sport dla dzieci. Powinniśmy go zaszczepiać u naszych milusińskich już od najmłodszych lat. Ponadto nieocenioną zaletą sportu, zwłaszcza grupowego, jest jego wymiar towarzyski i społeczny.

Zestawiając zatem obok siebie sport i zdrowie, możemy śmiało postawić między nimi znak równości.

Sport amatorski absolutnie dla każdego​

Maraton rowerowy dla amatorów - rodzinazdrowia.plSport amatorski, będący z definicji formą ruchu uprawianą rekreacyjnie, ma na celu dostarczyć nam rozrywki i odpoczynku. Ambicja, by osiągać coraz lepsze wyniki, powinna być sprawą drugorzędną. Pomiar swoich możliwości umożliwiają zawody sportowe, dostępne w wersji dla amatorów i dopuszczające do uczestnictwa niemal każdego, bez względu na wiek i predyspozycje ruchowe. Niezwykle istotnym aspektem uprawiania sportu jest jego wymiar społeczny – możliwość poznania nowych ludzi, spędzania czasu w lubianym gronie, w tym w gronie rodziny. Sportowa rodzina jest na szczęście coraz częściej spotykanym modelem. Bardzo dobrze się dzieje, gdy rodzice od najmłodszych lat kładą nacisk na sport dla dzieci. Dlatego zastanawiając się nad kwestią „sport a zdrowie”, nie mamy wątpliwości, jaka jest odpowiedź.

Nastały dobre czasy dla zdrowego stylu życia. Fascynacja fast foodami mija, szkoły walczą z niezdrowym jedzeniem w sklepikach, kolejni spece od fitnessu publikują swoje filmy instruktażowe i wydają książki. Jeśli chcemy być modni i przede wszystkim zdrowi, zdrowo się odżywiajmy i dużo się ruszajmy, ponieważ maksyma „w zdrowym ciele zdrowy duch”, nic nie straciła na swojej aktualności.

Romualda Sobka
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót