Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Acroyoga – efektowna sztuka dwóch ciał

Czym jest acroyoga?

Data publikacji: 17 czerwca 2017, 01:59
Powszechnie znana, klasyczna wersja jogi, systematycznie urozmaicana jest o dodatkowe elementy. Znana jest na przykład aerial yoga, gdzie ćwiczenia wykonywane są w przymocowanych do sufitu materiałowych kokonach. Obecnie nowością jest także efektowna acroyoga.

Sztuka acroyogi

Czym jest acroyoga? To połączenie elementów jogi, akrobatyki, a także masażu tajskiego. Takie zestawienie, choć dość egzotyczne, składa się z aktywności znanych ludzkości od dawna. Narodziny acroyogi jako odrębnego rodzaju zajęć gimnastycznych miały miejsce w latach 90., w Kalifornii (Stany Zjednoczone). To, co może okazać się zaskakujące, to fakt, że zajęcia odbywają się w parach, a jedna z osób niejako „lata” – znajduje się w powietrzu, podtrzymywana przez swoją parę, tak zwaną „podstawę”. Pierwsze godziny prowadzone są we współpracy z osobą asekurującą.

Jak zacząć ćwiczyć acroyogę?

Figury w acroyodze bazują na tych, które są znane z klasycznej jogi, jednak charakteryzują się nieco zmodyfikowanymi przejściami dla płynnego wykonywania ich w powietrzu. Z uwagi na to, że zajęcia wyglądają imponująco, wiele osób zastanawia się, jak zacząć ćwiczyć acroyogę. Nie należy obawiać się o swoją sprawność – osoba asekurująca i prowadzący dostosują tempo i figury. Na pewno pomocna jest jednak wcześniejsza znajomość podstaw klasycznej jogi. Jedyne, o czym należy poważnie pomyśleć, to sprawdzony partner do ćwiczeń.

Zalety acroyogi

Entuzjaści acroyogi mówią o wielu zaletach tych ćwiczeń, jednak przyznają, że systematyczność odgrywa decydującą rolę w docieraniu do kolejnych etapów wtajemniczenia. Podobnie jak w przypadku klasycznej jogi, celem acroyogi jest osiągnięcie stanu jedności z samym sobą i między partnerami. Ważny jest też wymiar duchowy i harmonia. Zalety acroyogi to również systematyczne wzmacnianie mięśni, a poprzez wysiłek fizyczny poprawa trawienia, zwiększenie eliminacji toksyn i poprawa krążenia. Nie bez znaczenia jest też zmniejszenie skutków stresu. Zajęcia są też świetną propozycją dla par, ponieważ wzmacniają więzi w relacji.

Czytaj: 7 technik relaksacyjnych, które pozwolą Ci odpocząć

Acroyoga – przeciwwskazania

Choć zajęcia te nie wykluczają nikogo ze względu na słabą znajomość podstaw klasycznej jogi, to istnieją inne przeciwwskazania do uprawiania acroyogi. Przeszkodą mogą być zbyt wysoka masa ciała lub problemy ze stawami. Ćwiczenia mogą być bowiem dużym obciążeniem dla kolan i nadgarstków.

Czytaj: Sport z bagażem kilogramów, czyli fitness dla otyłych

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót