Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

ABC wspinaczki wysokogórskiej – zdobywaj góry z głową

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz się wspinać?

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 14:39
Wspinaczka górska sama w sobie jest sportem dla osób odważnych i pozbawionych lęku wysokości. Szczególnie w przypadku, gdy zamarzy nam się jej najbardziej ekstremalna odmiana, czyli wspinaczka po najwyższych partiach gór. Z pozoru więc rzecz wydaje się trudna, lecz uspokajamy – nie trzeba od razu zdobywać Mount Everestu, by stać się bohaterem. Wystarczy wejść na mały szczyt – to naprawdę dobry początek.

Na czym polega wspinaczka wysokogórska?

To nic innego jak klasyczna wspinaczka, lecz z pomocą specjalnych narzędzi, lin oraz osób, które nas asekurują. Warto również zaznaczyć, że w tym wypadku wspinamy się na znacznie wyższe partie gór. Należy mieć na względzie fakt, że wraz z rosnącą wysokością, maleje ilość tlenu w powietrzu przez co organizm znacznie szybciej się męczy. Wybierając się nawet na niewielki szczyt, należy więc być bardzo dobrze przygotowanym fizycznie.

Technika małych kroków

Najistotniejsze we wspinaczce wysokogórskiej jest stopniowe zdobywanie kolejnych metrów góry. Często przejście nawet kilkunastometrowego odcinka potrafi trwać cały dzień. Aby skutecznie się wspinać, musimy posiadać sporą dozę cierpliwości i poszanowania dla sił natury. Od tego w największym stopniu zależy nie tylko powodzenie całej wyprawy, ale i nasze własne życie.

Paweł Karwowski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót