Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

ABC paralotniarstwa – jak wznieść się w przestworza?

Co zrobić, by latać na paralotni?

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 14:29
Z pewnością nie raz marzyliście o tym, by móc spoglądać na Ziemię z góry, patrząc z zazdrością na unoszące się pod niebem ptaki. Okazji ku temu jest wiele – lot samolotem, balonem czy właśnie paralotnią. To ta ostatnia metoda jest najprostsza, najtańsza i daje najwięcej satysfakcji pilotowi. By jednak ją zrealizować, przyszły lotnik musi przejść dość długą drogę.

Niezbędne szkolenie

Aby bez przeszkód i w pełni legalnie zostać pilotem paralotni, należy przejść kurs zwieńczony egzaminem. Sama nauka zajmuje zazwyczaj kilka tygodni – najpierw latamy zapięci w uprząż na jednej paralotni z instruktorem. Poznajemy wszelkie niezbędne przepisy, które ilością nakazów i zakazów nie odbiegają znacząco od przepisów kodeksu drogowego. Po odbyciu niezbędnej ilości godzin, co często zależne jest od warunków pogodowych, kurs kończymy egzaminem teoretyczno-praktycznym.

Sport dla zamożnych

Nie da się ukryć, że paralotnia to sport dla osób o dość zasobnym portfelu. Kurs latania jest stosunkowo drogi. Po jego zakończeniu musimy zakupić niezbędny sprzęt, a sama paralotnia to koszt około 3 tysięcy złotych. Do tego dochodzą urządzenia, których posiadanie jest wymagane prawnie – wariometr, wiatromierz, radio. W każdym przypadku, musimy liczyć się z wydatkiem nawet kilkunastu tysięcy złotych, nim zaczniemy samodzielnie latać.

Paweł Karwowski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót