Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

6 zasad prawidłowego mycia włosów. Sprawdź, czy robisz to dobrze!

Jak poprawnie umyć włosy?

Data publikacji: 1 lipca 2016, 14:12
Czy można w ogóle zrobić to nieprawidłowo? Przecież każdy myje włosy i nigdy nie było z tym problemów! Czy na pewno? Fryzjerzy twierdzą, że nasze kłopoty z włosami i skórą głowy bardzo często związane są z ich nieodpowiednią higieną. Od prawidłowego mycia włosów dzieli Cię 6 kroków!

Zasady poprawnego mycia włosów

Temperatura wody

Zanim zmoczysz głowę, ustaw temperaturę wody. Nie należy myć włosów ani gorącą, ani zimną wodą, a najlepiej ciepłą lub letnią. Za gorąca woda może wywołać łojotok skóry i przetłuszczanie włosów, zimna zaś trudniej usuwa zanieczyszczenia.

Jakość i ilość szamponu

Dobierz szampon do typu skóry głowy i rodzaju włosów, nie kieruj się tylko zapachem czy reklamą. Kręcone włosy potrzebują lekkich, nawilżających szamponów bez odżywek, blondy lubią rumianek, który naturalnie je rozjaśnia, a farbowane włosy – szampony regeneracyjne i nadające połysk.

Do włosów krótkich i półdługich wystarczy ilość wielkości orzecha włoskiego, długie włosy potrzebują nieco więcej.

Podwójne mycie

Dobrze jest umyć włosy dwa razy. Za pierwszym razem usuniemy resztki kosmetyków i nadmiar sebum, za drugim do włosów i skóry głowy przenikną odżywcze i nawilżające substancje szamponu.

Technika

Mycie zaczynamy od włosów nad czołem i małymi okrężnymi ruchami opuszków palców przesuwamy po skórze głowy na boki i do tyłu. Nie drapiemy i nie szorujemy. Masujemy delikatnie skórę głowy, możemy też głaskać włosy z góry na dół. Odżywki i maseczki nakładamy na wilgotne, nie całkiem mokre włosy.

Spłukiwanie

Tutaj znów ważna jest temperatura wody. Do ostatniego spłukiwania można schłodzić jej strumień, ale nie do całkiem lodowatej. W ten sposób nie podrażnimy skóry, a domkniemy łuski włosa.

Należy spłukiwać obficie i bardzo dokładnie.  Niespłukane resztki szamponu podrażnią skórę głowy, a włosy zostaną matowe.

Suszenie

Przede wszystkim nie pocieraj włosów ręcznikiem. Możesz nim otulić głowę, tworząc turban lub dotykać miękko na całej długości. Po pozbyciu się nadmiaru wody nałóż odżywkę w sprayu i rozczesz delikatnie wilgotne kosmyki. Następnie wysusz je za pomocą suszarki (pamiętaj, aby strumień powietrza nie był za gorący!) lub pozostaw je do naturalnego wyschnięcia.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót