Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

5 zalet kaszy jaglanej

Dlaczego warto jeść jaglankę?

Data publikacji: 22 kwietnia 2016, 13:41
My – Polacy, wychowani na tłustej i tuczącej kuchni, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że do tradycyjnego schabowego lub gulaszu można podać coś innego niż ugotowane w osolonej wodzie ziemniaki. Otóż można. W dobie trendu na bycie fit & healthy zapewne coraz częściej obija nam się o uszy słowo kasza. Jednak słysząc kasza, mamy przed oczami niezbyt smaczną, szarą kaszę jęczmienną lub bardziej wyrazistą w smaku – kaszę gryczaną. Ale kasza jaglana? Co to takiego i dlaczego coraz częściej się o niej mówi?

Czy warto jeść kaszę jaglaną?

Produkt ten dopiero od jakiegoś czasu jest szczególnie eksponowany na polskich półkach, często tych oznaczonych jako zdrowa żywność. Dlaczego?

  1. Pierwszą i najważniejszą zaletą kaszy jaglanej jest jej wysoka zawartość składników odżywczych, takich jak: krzem, witaminy z grupy B, żelazo czy miedź, poprawiających głównie stan krwi oraz cery, włosów i paznokci.
  2. Kaszę jaglaną charakteryzuje również duża ilość błonnika pokarmowego, przyspieszającego przemianę materii. Dlatego też stosowana jest często w dietach odchudzających.
  3. Trzecią, wyróżniającą jaglankę cechą jest to, że ma zastosowanie w diecie bezglutenowej. Gluten znajdziemy między innymi w pszenicy i we wszystkich pochodzących od niej produktach (np. mąka pszenna, kuskus), ale też w innych zbożach (jęczmień, owies). Spożywanie go nie wywołuje u osób zdrowych objawów niepożądanych, natomiast u chorych na celiakię gluten może powodować między innymi biegunki, anemię, bóle brzucha, a nawet zmiany skórne. Kasza jaglana, ponieważ powstaje z prosa, nie zawiera tego składnika. Całkowite wyeliminowanie go z diety jest nadzwyczaj trudnym zadaniem, nie tyle dla dietetyka, co dla chorego.
  4. Kolejną, niesamowitą zaletą jest uniwersalność kaszy jaglanej. Bowiem dzięki temu, że nie ma ona wyrazistego, mocnego smaku ani zapachu, spożywać ją można zarówno na słodko (np. na śniadanie z owocami), jak i na słono (np. do sosu lub kotleta schabowego).
  5. Ponadto, kasza jaglana ma właściwości zasadotwórcze. Wiele produktów, które spożywamy na co dzień, takich jak chleb, mięso, sery, działa zakwaszająco. Jaglanka zatem neutralizuje pH organizmu, chroniąc nas przed niekorzystnymi objawami jego zakwaszenia.

Dodatkiem do wymienionych wyżej zalet pozostaje piękny, złoty kolor jaglanki, który sprawia, że oprócz bycia cenną dla organizmu, niczym złoto dla poszukiwaczy, wygląda estetycznie na talerzu. Należy bowiem pamiętać, że są i tacy, którzy zwracają dużą uwagę na wygląd jedzenia.

Podsumowanie – dla kogo i dlaczego?

                Dla wszystkich i dla zdrowotności! Szczególnie jednak dla cierpiących na celiakię, z powodu braku w niej glutenu, a także dla zmagających się z zaparciami, z uwagi na wysoką zawartość błonnika. Oprócz tego –krzem, znajdujący się w jaglance, zbawienny będzie dla osób, borykających się z łamliwymi włosami i paznokciami. I na koniec –  kasza jaglana to produkt dla tych, którzy zwracają uwagę na to, co kładą na talerzu, ale także dla tych, którzy cenią smak i walory wizualne jedzenia.

Anna Jaworska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również