Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

5 mitów na temat treningu cardio

Na czym polega cardio?

Data publikacji: 1 lipca 2016, 14:59
Trening cardio, inaczej trening wytrzymałościowy lub tlenowy, jest najczęściej polecanym wysiłkiem dla osób pragnących wzmocnić swoje serce i poprawić odporność organizmu. Może być stosowany praktycznie przez wszystkich, bez względu na wiek, płeć i poziom wydolności fizycznej.

Co się nie zgadza?

Popularność cardio przełożyła się na wiele mitów dotyczących ćwiczeń. Do najczęściej powtarzanych należą:

Mit 1: Maszyna cardio pokazuje nam dokładną wartość spalanych kalorii.

Licznik spalanych kalorii na maszynie cardio nie jest wyrocznią. Wskaźnik nie jest tak dokładny, jak moglibyśmy sądzić. Maszyna nie zawsze uwzględnia naszą płeć czy wagę. Najlepiej zatem skupić się na samym treningu, zamiast podążać za danymi liczbowymi.

Mit 2: Ćwiczenia cardio powodują wzrost masy mięśniowej.

Trening cardio nie musi skutkować przyrostem mięśni. Widoczny przyrost masy mięśniowej spowodowany jest przede wszystkim treningami z dużym obciążeniem, w krótkich seriach powtórzeń.

Mit 3: Długotrwały trening jest najbardziej skuteczny.

Najlepszy efekt przynoszą treningi interwałowe. Długie i intensywne treningi rzeczywiście pozwalają spalić tkankę tłuszczową, jednak mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia – zwłaszcza wówczas, gdy aktywność fizyczna nie towarzyszy nam na co dzień. Dlatego najlepiej ćwiczyć interwałowo i zmieniać intensywność treningów.

Mit 4: Trening cardio to ćwiczenia przeznaczone dla kobiet.

Cardio mogą ćwiczyć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Panowie często rezygnują z cardio, skupiając się wyłącznie na treningu siłowym. To błąd – trening cardio wpływa pozytywnie na wydolność serca, przyspiesza krążenie i w rezultacie sprawia, że żyjemy dłużej (i zdrowiej).

Mit 5: Trening cardio najlepiej wykonywać na czczo, aby spalić więcej tkanki tłuszczowej.

Przed treningiem powinniśmy zjeść lekki posiłek. Intensywne ćwiczenia na czczo sprawiają, że nasz organizm czerpie energię z naszych mięśni. Spalamy więc mniej kalorii, a do tego grozi nam odwodnienie.

Wprowadzenie systematycznego treningu cardio w tygodniowy plan zajęć, pozwoli cieszyć się zdrowiem (zapewniając sprawną pracę układu krążenia) i ładną sylwetką. To niezwykle skuteczna broń w walce z nadwagą, która – wg badań – dotyczy ponad połowy mężczyzn i kobiet w Polsce.

Emilia Seweryn

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót