Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Zgaga, czyli palący problem

Co może oznaczać nawracająca zgaga?

Data publikacji: 17 marca 2016, 11:52
Pieczenie w gardle, przełyku bądź krtani, ból za mostkiem lub w klatce piersiowej. Ponad połowa z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyła zgagi, bo o niej właśnie mowa. Najczęściej ją bagatelizujemy, radząc sobie na własną rękę domowymi sposobami lub lekami dostępnymi bez recepty. Co jednak zrobić, gdy mamy do czynienia z nawracającą zgagą?
Nawracająca zgada - rodzinazdrowia.pl

Co to jest refluks i jakie są jego przyczyny?

Zgaga jest potocznym określeniem choroby refluksowej przełyku bądź refluksu żołądkowo-przełykowego. Jej objawy to cofanie się treści żołądkowej do przełyku, a najczęstszą przyczyną są zaburzenia w jego pracy. Jeżeli system trawienny działa prawidłowo, to strawiony w żołądku pokarm nie cofa się w górę. Refluks związany jest z nieprawidłową pracą zwieracza dolnego przełyku, który jest nieszczelny. Na zgagę szczególnie narażone są osoby z nadwagą, osoby starsze bądź te, które palą papierosy. Pozostałe czynniki, które predysponują do wystąpienia refleksu to: branie doustnych farmaceutyków, zaburzenia opróżniania żołądka czy nieprawidłowa czynność zwieracza dolnego. W celu uniknięcia problemu, jakim jest refluks lub zminimalizowania jego skutków, zaleca się skorygować prowadzony do tej pory styl życia, a w szczególności sposób, w jaki się odżywiamy. Posiłki powinny być częstsze a mniejsze, warto również zwrócić uwagę na powolne i dokładne przeżuwanie pokarmu. Dodatkowo należy zrezygnować z używek, tj. papierosów.

Nieleczona choroba refluksowa może powodować zapalenie przełyku lub być objawem poważniejszych schorzeń. Dlatego bardzo ważna i niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który ustali źródło dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie.

Kamila Mikołajczyk
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót