Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Zespół Cushinga vs. ciąża

Co to jest zespół Cushinga i czy wysoki kortyzol ma wpływ na rodzicielstwo?

Data publikacji: 22 marca 2016, 08:21
Zespół Cushinga to choroba wywołana stałym wysokim stężeniem kortyzolu w surowicy krwi. Najczęstszą przyczyną zespołu Cushinga jest długotrwałe przyjmowanie glikokortykosteroidów, mających działanie przeciwzapalne, stosowanych między innymi w leczeniu astmy. Zespół Cushinga może wynikać również z występowania w organizmie chorego specyficznego gruczolaka lub raka.
Wysoki kortyzol - rodzinazdrowia.pl

Zespół Cushinga – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów należą między innymi przyrost tkanki tłuszczowej, przede wszystkim w okolicach karku, tułowia oraz twarzy. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia snu, depresja czy sine rozstępy w okolicach brzucha. Objawem jest również nadciśnienie tętnicze.

Leczenie zespołu Cushinga

Jeśli wysoki poziom kortyzolu spowodowany jest występowaniem guza, możliwe jest jego operacyjne usunięcie. Choroba, a co za tym idzie jej objawy powinny wtedy ustać. Jeśli przyczyną jest przyjmowanie glikokortykosteroidów w celu zahamowania innych chorób, jedyną możliwością jest farmakoterapia. Ważne jest, by przyjmować duże ilości białka, gdyż glikokortykosteroidy nasilają proces jego rozpadu, co może prowadzić np. do zmniejszenia masy mięśniowej.

Wysoki kortyzol a dziecko

Wysoki poziom kortyzolu we krwi matki może mieć negatywny wpływ na płód. Najlepiej więc, w miarę możliwości, zlikwidować przyczynę (operacyjnie – w przypadku guza). W innych przypadkach należy w miarę możliwości odstąpić od leczenia sterydami. W czasie planowania ciąży należy zasięgnąć porady lekarza, w celu przeprowadzenia niezbędnych badań i upewnić się co do możliwych opcji leczenia, w przypadku potwierdzenia występowania tego schorzenia.

Kamila Mikołajczyk
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót