Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaWarzywa i owoce

Zdrowe koktajle warzywne – współczesne eliksiry zdrowia i młodości

Zdrowe koktajle warzywne - najlepsza bomba witaminowa

Data publikacji: 28 stycznia 2016, 08:48
Koktajle warzywne stanowią nową grupę wyjątkowych „eliksirów”, odpowiednich niemalże przy każdej dolegliwości czy schorzeniu. Dzięki swej półpłynnej konsystencji są łatwo przyswajalne, co czyni je wygodną i idealną propozycją dla dzieci, rekonwalescentów, seniorów czy osób z problemami z gryzieniem i przełykaniem. Poza tym zdrowe koktajle warzywne to doskonały pomysł na przemycenie wartości odżywczych prawdziwym niejadkom lub wyjątkowo wybrednym osobom. W wersji zmiksowanej łatwiej je ukryć, a dodatkowo do koktajlu można dodać składniki, które przykryją smak nielubianego elementu.
zdrowe koktajle warzywne

Zdrowe koktajle warzywne - właściwości warzyw​

Z czego wynika dobroczynne działanie koktajli warzywnych? Oczywistą odpowiedzią są tu warzywa, które składają się na dany koktajl czy smoothie. Prozdrowotne właściwości poszczególnych warzyw tworzą niesamowity miks, który kompleksowo wspomaga nasz organizm. Jak zostało już wspomniane, dodatek pewnych składników może zneutralizować smak innych, które w postaci sauté nie są przez nas lubiane. To pozwala na dostarczenie sobie składników odżywczych, które w innej postaci byłyby dla nas nie do przyjęcia. Poza tym dowolność w komponowaniu koktajlu pozostawia pole do tworzenia smoothie o nadzwyczajnych właściwościach. I tak na przykład, wybór warzyw o silnym potencjale antyoksydacyjnym pozwoli nam przygotować prawdziwą „bombę antynowotworową” (np. na bazie szpinaku, jabłka, gotowanego krótko brokułu, imbiru, zielonego ogórka i odrobiny soku z cytryny). Możemy też przyrządzić doskonały koktajl oczyszczający (np. na bazie ogórka, selera naciowego, cytryny i odrobiny jabłka). Wszystko zależy od właściwości poszczególnych warzyw oraz naszych indywidualnych potrzeb.

Odchudzanie przy pomocy koktajli warzywnych​

Kolejnym ciekawym tematem w kontekście tych niezwykłych mikstur jest odchudzanie za pomocą koktajli warzywnych. Istnieją nawet specjalne „diety koktajlowe”, opierające się w głównej mierze właśnie na piciu koktajli warzywnych. Niewątpliwie oczyszczenie organizmu po takiej kuracji bywa znaczne, jednak długotrwałe bazowanie w diecie jedynie na koktajlach warzywnych jest też wysoce niedoborowe. W związku z powyższym, powinniśmy raczej pomyśleć o włączeniu koktajli do naszego codziennego menu (np. w ramach drugiego śniadania, podwieczorku czy dodatku do śniadania) niż piciu jedynie koktajli warzywnych całymi dniami i opieraniu na nich naszego jadłospisu.

Przepisy na koktajle warzywne​

warzywne smoothieInspiracji na warzywne koktajle jest mnóstwo. Ograniczeniem jest tu tylko nasza własna wyobraźnia i kreatywność. Oczywiście możemy skorzystać też z gotowych przepisów na koktajle warzywne, które znaleźć możemy w Internecie oraz popularnych gazetach. Przepisy na koktajle warzywne z wykorzystaniem blendera stanowią również temat przewodni wielu książek ze sklepowych półek. Mówiliśmy już o przykładowych składnikach „bomby antynowotworowej” czy koktajlu oczyszczającego. Warto też wspomnieć o koktajlu przeciw anemii, bazującym na buraku, natce pietruszki i cytrynie, czy też „eliksirze młodości” składającym się z marchwi, buraka, jabłka i selera naciowego (udowodnione naukowo działanie!). Niech jednak podane składniki nas nie ograniczają. Uruchommy naszą wyobraźnię, dopieśćmy kubki smakowe i… blendujmy do woli!

Czy zatem warto pić koktajle warzywne?​

Jeśli ktokolwiek ma jeszcze jakieś wątpliwości, to odpowiedź brzmi: TAK! Koktajle warzywne są wyjątkowo zdrową alternatywą dla drugiego śniadania czy podwieczorku. Ich moc tkwi w wyjątkowych właściwościach warzyw, które działają oczyszczająco, detoksykacyjnie na cały organizm, wzmacniają ciało (i ducha!), świetnie smakują, a także są niezwykle łatwe do zrobienia i wypicia (nawet w drodze czy porannym biegu do pracy). Poza tym nie zapominajmy, że koktajle warzywne są też odchudzające! Dlatego nie zwlekajmy, uruchommy blendery i odnajdźmy ulubione przepisy na koktajle warzywne (lub stwórzmy własne!). Nasze całościowe zdrowie, sylwetka i samopoczucie z pewnością nam za to podziękują.

Magdalena Olańska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót