Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Zapalenie otrzewnej – lepiej go nie lekceważ!

Zapalenie otrzewnej – objawy, leczenie i groźne skutki bagatelizowania dolegliwości

Data publikacji: 21 marca 2016, 15:37
Co to jest zapalenie otrzewnej? Jest to reakcja zapalna cienkiej błony surowiczej wyścielającej ściany jamy brzusznej oraz miednicy, które może w sposób bezpośredni zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Jedną z przyczyn zapalenia otrzewnej może być pęknięcie jelita (zapalenie wywołuje wtedy treść kałowa, która bezpośrednio styka się z otrzewną) albo choroby trzustki (otrzewną drażnią wtedy enzymy trzustkowe).
Zapalenie otrzewnej - rodzinazdrowia.pl

Objawy zapalenia otrzewnej

Objawy zapalenia otrzewnej to przede wszystkim:

  • gorączka,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • zatrzymanie gazów i stolca,
  • nudności i wymioty.

W przypadku braku podjęcia natychmiastowej interwencji chirurgicznej, zapalenie otrzewnej może nieść za sobą bardzo poważne dla zdrowia konsekwencje, takie jak zrosty wewnątrzotrzewnowe czy niedrożność jelit, która może doprowadzić nawet do zgonu.

Zapalenie otrzewnej – czy leczenie równa się operacja?

Leczenie zapalenia otrzewnej wymaga wizyty na oddziale chirurgicznym. Zdecydowana większość przypadków zapalenia otrzewnej (około 90%) kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego, mającego na celu zlikwidowanie bezpośredniej przyczyny zapalenia. Bardzo ważna okazuje się również profilaktyka pooperacyjna. Polega ona między innymi na żywieniu pozajelitowym, stosowaniu lekarstw zapobiegających zakrzepicy czy też uzupełnianiu niedoborów takich elementów, jak białko oraz elektrolity. Zapalenie otrzewnej w żadnym wypadku nie może być leczone we własnym zakresie, a szybkie zgłoszenie się do specjalisty ma istotny wpływ na przebieg leczenia. Warto pamiętać o tym, że nawet zwykłe, znajdujące się w domowej apteczce leki mogą utrudnić lekarzowi dalsze postępowanie.

Zapalenie otrzewnej a powikłania

Wśród jednostek chorobowych, które mogą być następstwem zapalenia otrzewnej, są:

  • wstrząs,
  • posocznica,
  • ostra niewydolność nerek, 
  • ostra niewydolność wątroby.

Wszystkie te powikłania mogą stać się bezpośrednią przyczyną zgonu chorego. Nawet szybka reakcja i pomoc lekarska nie zawsze pozwalają uniknąć powikłań. Przebyte zapalenie otrzewnej bardzo często powoduje powstawanie tak zwanych zrostów wewnątrzotrzewnowych. Te z kolei mogą stać się w przyszłości przeciwwskazaniem do wykonywania ewentualnych zabiegów laparoskopowych czy też okazać się przyczyną niedrożności jelit.

Marta Akuszewska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót