Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Zadbaj o swój uśmiech – zasady skutecznej higieny jamy ustnej

Data publikacji: 26 marca 2024, 15:31
Już od najmłodszych lat wpajamy maluszkom nawyk dbania o higienę jamy ustnej. „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…” to popularna piosenka, w rytm której dzieci od pokoleń żwawo szorują swoje uzębienie. Ta bardzo ważna czynność na stałe wpisuje się w nasz zarówno poranny, jak i wieczorny harmonogram. O czym powinniśmy pamiętać, by robić to dobrze?

Spis treści:

Dbając o higienę jamy ustnej korzystamy z rozmaitych produktów, które pomagają nam w utrzymaniu pięknego uśmiechu i zapobiegają różnym schorzeniom. Trudno się bez nich obejść, ale też ich odpowiedni dobór jest bardzo istotny.

Szczoteczki do zębów – dla dzieci i dorosłych

Pamiętajmy, że każdy etap życia wymaga indywidualnego podejścia do higieny jamy ustnej. Szczoteczki do zębów dla dorosłych różnią się od tych dedykowanych najmłodszym.

Dla dzieci warto wybierać modele o miękkich i cienkich włóknach. Takie szczoteczki łagodnie czyszczą zęby, nie podrażniając przy tym delikatnych dziąseł dziecka. Ważny w tym przypadku jest także ergonomiczny uchwyt oraz mała główka, które zwiększają komfort mycia ząbków i ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Modele dla maluszków są często wyposażone również w praktyczne przyssawki, służące do mocowania szczoteczki na umywalce. Pamiętajmy też, że najmłodsze dzieci, poniżej 9 lat, powinny szczotkować ząbki tylko pod opieką dorosłych.

A na co w szczoteczkowej ofercie zwracają uwagę ich dojrzali użytkownicy? Dla dorosłych wartością dodaną mogą być zastosowane rozwiązania technologiczne, takie jak oscylacje czy specjalne wypustki, wspomagające usuwanie płytki bakteryjnej. Jednak wiele osób, borykających się np. z wrażliwymi dziąsłami, poszukuje też modeli posiadających wyjątkowo miękkie i gęste włókna, które pozwalają na delikatne, ale skuteczne czyszczenie zębów. Ważne też, by szczoteczkę wymieniać co 2-3 miesiące – zaleca to większość dentystów.

Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych – zadania specjalne

Nie zapominajmy również o trudno dostępnych miejscach, do których zwykłe szczoteczki mogą mieć problem z dotarciem. Idealnym rozwiązaniem będą tu szczoteczki dedykowane do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych – usuwają osad z płytki bakteryjnej oraz resztki jedzenia pozostałego między zębami, aparatami ortodontycznymi i mostami. Posiadają one odpowiednio długą rączkę, ułatwiającą czyszczenie, i są wielokrotnego użycia – wystarczy opłukać je w wodzie po każdym zastosowaniu, a wymieniać raz w tygodniu.

Pasta do zębów – wybierz odpowiednią dla siebie

Podstawowe narzędzie do czyszczenia już mamy. Nie obejdziemy się też jednak bez odpowiedniej pasty do zębów. Rozmaite jej warianty oferują różne korzyści. Osoby z nadwrażliwością chętnie korzystają z past z fluorem, które wzmacniają szkliwo i chronią zęby przez próchnicą, podczas gdy te zawierające substancje wybielające mogą zapobiec tworzeniu się przebarwień i pomóc w utrzymaniu białego uśmiechu. Dodatek chlorheksydyny lub ziół, np. rumianku, polecany jest z kolei osobom z wrażliwymi dziąsłami, w stanach zapalnych i krwawieniu, ponieważ substancje te łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację. Pamiętajmy, by wybierać pasty dopasowane do własnych potrzeb.

Płyn do płukania jamy ustnej – uzupełnienie codziennej rutyny

Płukanie jamy ustnej dedykowanym do tego celu, specjalnym płynem, to doskonały sposób na uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Płyny do płukania mogą zawierać składniki antybakteryjne, które wspomagają zwalczanie szkodliwych drobnoustrojów oraz zapewniają długotrwałą świeżość oddechu. Docierają przy tym do trudno dostępnych miejsc – wystarczy przez 30-60 sekund płukać usta odpowiednią ilością preparatu i stosować po umyciu zębów pastą. Taka codzienna profilaktyka pomoże w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych dziąseł, wspomoże ich regenerację oraz ograniczy rozwój bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się płytki nazębnej.

Nić dentystyczna – dotrzyj tam, gdzie nie dosięgnie szczoteczka

Kulminacją zabiegów pielęgnacyjnych jest wykorzystanie nici dentystycznej – to kluczowy element utrzymania zdrowia dziąseł oraz prawidłowej higieny jamy ustnej. Jej regularne używanie pomaga w usuwaniu osadu nazębnego oraz resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, zapobiegając powstawaniu próchnicy i stanów zapalnych. Właściwości polerujące nici dentystycznych przyczyniają się do zmniejszenia plam i przebarwień zębów, a fluor, będący ich częstym składnikiem, dodatkowo sprzyja wzmacnianiu szkliwa.

Jak odpowiednio używać nici? Urwij jej ok. 40-centymetrowy odcinek i zawiń końce wokół środkowych palców. Napnij nić pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, zostawiając około 2 cm pomiędzy dłońmi. Przesuwaj nić dentystyczną delikatnie pomiędzy zębami. Kiedy dotrzesz do linii dziąseł, zagnij ją wokół zęba na kształt litery C. Następnie delikatnie przesuwaj nić w górę i w dół, kilkakrotnie pomiędzy każdym zębem. Uważaj, aby nie zsunąć nitki zbyt szybko na dziąsła. Za każdym razem używaj nowego kawałka nici, a po jej użyciu przepłucz usta wodą.

Autor: Marta Nowacka

 

 

Image by prostooleh on Freepik Image by freepik
Powrót