Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Wymioty u niemowląt – kiedy powinny zaniepokoić?

Wymioty u niemowląt – przyczyny, objawy i konsekwencje

Data publikacji: 14 marca 2016, 15:56
Częste wymioty u niemowląt to temat wielokrotnie poruszany w różnorodnych poradnikach. Czym tak naprawdę są spowodowane wymioty u niemowląt i starszych dzieci? Czy faktycznie powinniśmy przejmować się tym, że dziecko wymiotuje?
Wymioty u noworodka - rodzinazdrowia.pl

Co może wywoływać częste wymioty u noworodka?

Przyczyny wymiotów u małego dziecka mogą być różne. Często dolegliwość ta pojawia się wtedy, gdy układ pokarmowy nie potrafi poradzić sobie z przetrawieniem przyjętego pokarmu, w wyniku czego stosuje naturalne mechanizmy obronne. W takiej sytuacji wymiotom bardzo często towarzyszy biegunka, gorączka czy też ból brzucha. Jednak jeżeli dziecko przyjmuje płyny i nie powoduje to żadnych niepożądanych reakcji organizmu, takich jak gwałtowne torsje, to samo wymiotowanie nie pociąga za sobą innych poważniejszych konsekwencji. Jakie mogą być inne przyczyny wymiotów u małego dziecka? O jakich jednostkach chorobowych mogą świadczyć?

Czy częste wymioty u dziecka mogą być skutkiem choroby?

Częste wymioty u dziecka mogą być spowodowane między innymi zapaleniem ucha, anginą, zakażeniem dróg moczowych czy też grypą. Bardzo często wymioty są także naturalną reakcją organizmu na alergię pokarmową. Dziecko bardzo silnie reaguje również na stres, wskutek czego nierzadko pojawiają się u niego wymioty. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że wymioty to również jeden z podstawowych objawów choroby lokomocyjnej, która dotyczy wielu dzieci.

Czy przyczyny częstych wymiotów u dziecka powinny zaniepokoić rodziców?

Warto pamiętać, że największym powodem do niepokoju są wymioty u noworodka, których pojawienie się, bez względu na przyczynę, automatycznie powinno skutkować wizytą u lekarza. Dla małego, nadal kształtującego się organizmu, takie wymioty mogą doprowadzić do szybkiego odwodnienia. Niezależnie od przyczyny częstych wymiotów u małego dziecka, rodzic musi zadbać o to, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu malucha. Takie objawy, jak suche usta, płacz bez łez czy też rzadkie oddawanie moczu mogą wskazywać na to, że gospodarka wodna organizmu została za bardzo nadwyrężona. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza.

Marta Akuszewska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót