Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Wygoń dziecko sprzed komputera!

Aktywne lato w mieście

Data publikacji: 2 sierpnia 2018, 10:00
Wakacje w mieście nie muszą okazać się przykrą koniecznością. Coraz więcej aglomeracji uatrakcyjnia ofertę wypoczynkową i kulturalną, tworząc miejsca przyjazne dzieciom i rodzinom. Z roku na rok przybywa też muzeów i ośrodków kultury włączających się w letnie akcje kierowane do uczniów. Jakie atrakcje wakacyjne oferują najmłodszym większe miasta? Gdzie i jak szukać rozrywek?

Spis treści:

Rozdanie świadectw i apel kończący rok szkolny to dla wielu dzieci sygnał, by rozpocząć pakowanie walizek. Jednak część uczniów, z różnych powodów, spędzi większość dwumiesięcznej przerwy w domach. Przesiedzenie wolnego czasu przed komputerem lub konsolą gier staje się dla nich oczywistą formą rozrywki. Alternatyw jest jednak sporo, zwłaszcza w dużych miastach, które już od kilku lat regularnie przygotowują oferty kierowane dla dzieci, młodzieży i rodzin. Wakacje bez komputera stają się więc przyjemne, a co ważniejsze – możliwe i tanie!

Lato w mieście

Niemal każde miasto ma do zaoferowania koncerty plenerowe i pikniki rodzinne, a baseny, muzea czy centra rozrywki przygotowują specjalne promocje lub nowości. Z pewnością warto zwrócić uwagę na festiwale i atrakcje miejskie z roku na rok cieszące się coraz większą popularnością. Lato to czas targów śniadaniowych, w czasie których najmłodsi mogą liczyć na atrakcje przygotowane specjalnie dla nich. Do łask wracają także brzegi rzek i okoliczne akweny, które stają się miejscami spotkań i wspólnego wypoczynku. Co wybrać? Jak zadowolić pociechy?

Piknik w miejskiej zieleni

Młodsze dzieci będą zachwycone spędzeniem dnia w parku. Być może sam pomysł nie wydaje się rewolucyjny, ale różnego rodzaju sprzęt sportowy dostępny w sklepach z akcesoriami do wypoczynku na wolnym powietrzu z pewnością dostarczy rozrywki. Jak zorganizować czas w parku miejskim? Wystarczy wziąć ze sobą duży koc, koszyk z prowiantem, piłkę, rakiety do badmintona, latawiec czy bańki mydlane. Będąc w grupie kilku rodzin warto postawić na aktywności z rówieśnikami. Parki popularne są zwłaszcza w weekendy, kiedy to w najbardziej popularnych miejscach władze miasta organizują darmowe wydarzenia, a lokalni sprzedawcy oferują swoje wyroby. Dodatkowym atutem parku jest to, że zwierzęta domowe są tu mile widziane.

Oferta kulturalna

Również oferta lokalnych domów kultury zapełnia się propozycjami stworzonymi specjalnie na lato. Warto zajrzeć na stronę internetową miasta czy najbliższego ośrodka, gdyż letnie oferty kierowane są do konkretnych grup wiekowych, a zajęcia często wymagają zapisów. Atrakcje z domami kultury są jednak na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo znika problem, jaki dręczy mieszkańców dużych aglomeracji – latem korki są mniejsze, a podróże komunikacją miejską dają większy komfort, więc dostanie się do ośrodka, który jest nieco dalej, nie powinno przysporzyć trudności.

Przygoda w grupie rówieśników

Dzieci, które cenią sobie przynależność do grupy, może zainteresować harcerstwo. To doskonała lekcja lojalności, współodpowiedzialności oraz współpracy z koleżankami i kolegami. Dodatkowo, zostając druhem, można liczyć na wspólne wyjazdy, obozy i liczne przygody. Głodni wrażeń najmłodsi z pewnością docenią wakacje spędzone na podchodach i odkrywaniu natury.

Planszowa wersja ulubionej gry

Uczniowie zafascynowani grami komputerowymi są wyjątkowo trudną grupą. Nakłonienie ich do odejścia od laptopa czy konsoli bywa bardzo trudne, jednak nie niemożliwe. Rywalizację pomogą im zastąpić… gry planszowe! Producenci popularnych gier coraz częściej współtworzą planszowe wersje znanych tytułów. Taka alternatywa może okazać się świetnym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem i wejście w jego świat. Gry planszowe wspomagają także interakcje z rówieśnikami, więc warto podsunąć któryś z tytułów dziecku.

Przedstawionych zostało tylko kilka wybranych sposobów na spędzanie wakacji w mieście. Dzisiejsze miasta bardzo dbają o letnią ofertę kierowaną do najmłodszych. Warto poszukać specjalnych zniżek i rabatów. Co ciekawe, powstają obecnie aplikacje mobilne ułatwiające wyszukiwanie promocji. Jedno jest pewne – wybór jest na tyle duży, że żadne dziecko nie będzie się nudzić!

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót