Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Włosy zniszczone farbowaniem? Są na to metody!

Pielęgnacja włosów farbowanych

Data publikacji: 7 września 2016, 02:29
Każda kobieta, która farbuje włosy, szczególnie jeśli jej naturalny kolor zupełnie odbiega od tego, który nakłada, wie, że woda, słońce, wiatr to naturalni wrogowie lśniących włosów i głębokiego koloru. Ponadto, sam zabieg farbowania niekorzystnie wpływa na stan naszych włosów, co sprawia, że bez odpowiedniej pielęgnacji mogą łatwo stać się matowe, suche i zniszczone.

Zniszczone farbowaniem włosy

Jeśli włosy źle znoszą farbowanie, stają się kruche, suche i łamliwe warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji produkty, które je odżywią i wzmocnią.  Na rynku dostępna jest cała gama preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych do włosów zniszczonych farbowaniem. Zawsze też można wspomóc się domowymi sposobami.

Nie każdy kosmetyk będzie odpowiedni do regeneracji danego typu włosów, dlatego w pierwszej kolejności warto skonsultować stan kosmyków z fryzjerem. Doradzi on, które maski, odżywki i szampony będą dla naszych włosów najlepsze. Każdy typ włosów ma inne potrzeby, dlatego też należy podejść do kwestii doboru kosmetyków indywidualnie. I tak:

  • włosy kręcone, które mają skłonności do puszenia i suchości, powinno wspomagać się mieszanką odżywki i kremu do stylizacji w proporcji 2:3. Preparat nałożony po umyciu, zapewni nawilżenie i podkreśli naturalny skręt loków.
  • W przypadku włosów z rozdwajającymi się końcówkami, działania wspomagające powinny być zakrojone na większą skalę. Codzienne stosowanie odżywki to podstawa, dodatkowo ważne są maski, które stosowane przynajmniej raz w tygodniu powinny wzmocnić włosy. W celu uzyskania natychmiastowych efektów wizualnych, zaleca się natomiast nakładanie na suche końcówki olejku arganowego lub jedwabiu.
  • Większym wyzwaniem są natomiast włosy ze skłonnością do przetłuszczania. W tym przypadku proces pielęgnacji jest utrudniony, ze względu na szybkie obciążanie włosów. Dlatego też poleca się stosowanie masek na godzinę przed myciem głowy, a wszelkie odżywki powinny być nakładane na długość: od ucha do końca włosa.

Jeśli nasze włosy nie mają skłonności do przetłuszczania się i zachowują świeżość, możemy myć je co drugi, a nawet trzeci dzień, dzięki czemu kolor szybko się nie wypłucze. Podczas mycia włosów należy zwracać uwagę na temperaturę wody – zbyt gorąca woda otwiera łuski włosów, przez co staja się one matowe.  

Naturalna pielęgnacja

Oprócz gotowych kosmetyków, możemy też stosować wykonane samodzielnie w domu płukanki, które również mogą pomóc zniszczonym włosom:

  • Piwo – ma właściwości koloryzująco-przyciemniające, dlatego sprawdza się w pielęgnacji włosów o brązowej barwie. Chmiel zawarty w piwie posiada cenne właściwości, które przeciwdziałają wypadaniu włosów oraz ich przetłuszczaniu się. A witaminy z grupy B dodatkowo sprawiają, że włosy suche i zniszczone po farbowaniu stają się odżywione i błyszczące. Odgazowane piwo rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:3. Płuczemy w takim roztworze włosy i zostawiamy na 10 minut. Pamiętajmy, aby na dokładnie spłukać specyfik, w przeciwnym razie towarzyszyć nam będzie woń piwa. Po zastosowaniu piwnej kuracji nasze włosy zyskają objętość, a kolor będzie pełen głębi i blasku.
  • Rumianek – dzięki zawartości flawanoidów (konkretnie apigeniny), czyli naturalnych barwników, ma właściwości rozjaśniające, więc najlepiej sprawdzi się u blondynek. Zaparzamy 2 torebki rumianku w 0,5 litra wody. Po schłodzeniu naparu, starannie moczymy w nim włosy. Pozostawiamy płukankę przez około 10 minut, po czym spłukujemy wodą. Warto wykonywać ten zabieg przynajmniej raz w tygodniu, wtedy efekt będzie spektakularny.
  • Żurawina – naturalny kosmetyk do rudych włosów. Czerwony barwnik niestety najszybciej wymywa się z włosów, co sprawia że wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeśli nasze włosy po każdym myciu wypłuczemy w soku z żurawiny, włosy na dłużej zachowają płomienny pigment, a całe spektrum witamin zawartych w soku wzmocni nasze włosy i doda im blasku oraz zdrowego wyglądu.

Chcąc zachować zdrowe włosy o lśniącym i głębokim kolorze należy o nie regularnie dbać i stosować zabiegi, które pozwolą nam utrzymać kolor jak najdłużej. Wtedy włosy będą silniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące, a kolor będzie prezentował się jeszcze lepiej. 

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót