Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

W poszukiwaniu ulgi

Data publikacji: 3 listopada 2022, 09:30
Katar jest zapewne jednym z najbardziej uciążliwych objawów infekcji górnych dróg oddechowych – jak temu zaradzić? Kataru doświadczamy już we wczesnym dzieciństwie i towarzyszy nam z różną częstotliwością i nasileniem przez całe życie. Może się pojawić w przebiegu łagodnego nieżytu błony śluzowej nosa albo towarzyszyć poważniejszym infekcjom, np. zapaleniu zatok. Katar solidnie daje się we znaki także alergikom.

Spis treści:

Występuje wtedy, gdy błona wyściełająca jamę nosową obficie wydziela śluz, który częściowo spływa po tylnej ścianie gardła, wywołując kaszel, a także częściowo gromadzi się w nozdrzach, utrudniając oddychanie. Jeśli nadmiar wydzieliny nie zostanie usunięty w odpowiednim czasie, niedrożność nosa wymusza oddychanie przez usta, a w konsekwencji między innymi wysychanie śluzówki gardła i jamy ustnej.

U dzieci jego następstwem jest niespokojny sen, płacz w nocy, nasilenie objawów infekcji. Bez względu na wiek uczucie zatkanego nosa jest nieprzyjemne, a zalegająca wydzielina może szybko stać się siedliskiem bakterii. W efekcie łagodny nieżyt może przejść w przewlekły, trudny do wyleczenia stan zapalny.

W poszukiwaniu ulgi

Z katarem można radzić sobie na kilka sposobów, a najlepszy efekt uzyskujemy, stosując je jednocześnie. Powinniśmy zadbać o właściwy poziom nawodnienia naszego organizmu. W ten sposób zapobiegamy wysychaniu błony śluzowej i ułatwiamy oczyszczanie nosa.

Kolejne metody to krople do nosa albo nebulizacja. U niemowląt i małych dzieci powinna być stosowana tylko po konsultacji z lekarzem.

Trzecim skutecznym sposobem przeciwko niedogodnościom występującym z powodu kataru jest usuwanie wydzieliny z nosa. W przypadku dorosłych nie nastręcza to większych trudności, o ile wydzielina nie jest bardzo gęsta. U dzieci nawet „czysty” katar staje się wyzwaniem, przynajmniej do czasu, kiedy nauczą się wydmuchiwać wydzielinę samodzielnie. W tym okresie niezwykle pomocne są przyrządy do jej usuwania. Są produkowane w różnych wariantach. W najprostszych z nich podciśnienie niezbędne do oczyszczenia nosa powstaje przez zasysanie ręczne. Istnieją również aplikatory, których końcówki podłącza się do odkurzacza. Można spotkać także modele wyposażone we własne źródło podciśnienia, najczęściej niewielką pompkę membranową.

Optymalne rozwiązania

Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem dziecka i rodzica czy opiekuna obsługującego przyrząd, a następnie jego skutecznością i dostępnością cenową.

Końcówka przykładana do nosa dziecka nie może być twarda, nie może również posiadać ostrych, niedokładnie wykończonych krawędzi.

W przypadku aspiratorów wymagających zasysania powietrza należy zwrócić szczególną uwagę na skuteczne zabezpieczenie przed przeniesieniem wydzieliny do ust osoby obsługującej aplikator. Wszystkie elementy, które mają kontakt z ciałem i wydzieliną osoby chorej, powinny posiadać możliwość dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji gorącą wodą lub środkami przeznaczonymi do odkażania. Jeśli źródłem podciśnienia jest odkurzacz, dobrze by było, gdyby siła ssania mogła być regulowana, ponieważ zmniejsza to ryzyko silnego i bolesnego przylegania końcówki przyrządu do skóry lub błony śluzowej i tak podrażnionego nosa.

Pomysłowość producentów jest bardzo duża, ale zanim zdecydujemy się przyrząd o futurystycznym wyglądzie i astronomicznej cenie, upewnijmy się, że jest w takim samym stopniu skuteczny, co efektowny.

Piotr Kołaczek

Powrót