Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGłowa i szyja

Uraz akustyczny to najczęstsza choroba zawodowa w Polsce. Co może ją powodować?

Uraz akustyczny. Dowiedz się, jak wygląda leczenie przewlekłego i ostrego urazu akustycznego ucha

Data publikacji: 8 października 2016, 03:56
Współczesny świat pełen jest głośnych dźwięków, o czym uświadamiamy sobie dopiero wtedy, gdy opuścimy zatłoczone miasto i trafimy na łono natury. Niestety długotrwałe przebywanie w takim hałasie, w pobliżu maszyn zakładowych w miejscu pracy czy nawet na ulicy wśród dźwięków klaksonów samochodów, może trwale uszkodzić słuch. Czasem wystarczy nawet tylko jeden huk, na przykład wybuchającej zbyt blisko nas petardy, by efekt okazał się podobny. Mówimy wtedy o urazie akustycznym.
Uraz akustyczny ucha - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Uraz akustyczny – czym jest?

Uraz akustyczny to upośledzenie słuchu spowodowane hałasem, związane głównie z uszkodzeniem narządu Cortiego – elementu ucha wewnętrznego. Wyróżniamy ostre urazy akustyczne spowodowane dźwiękiem o bardzo wysokim natężeniu powyżej 130 decybeli, np. wybuchem lub wystrzałem broni palnej w bliskiej okolicy, oraz przewlekłe urazy akustyczne, które są skutkiem długotrwałego narażenia na umiarkowany hałas o natężeniu około 80 decybeli, najczęściej występującego w miejscu pracy. Także długotrwałe słuchanie muzyki przez słuchawki umieszczane w kanale słuchowym zewnętrznym może spowodować rozwinięcie się przewlekłego urazu akustycznego. Uraz akustyczny są najczęstszą chorobą zawodową w Polsce!  Dotyczy najczęściej muzyków, robotników drogowych i osób obsługujących głośne maszyny.

Uraz akustyczny ucha – objawy i diagnostyka

W przypadku ostrego urazu akustycznego, głównymi objawami są ból, szumy uszne, głuchota, czasem krwawienia z ucha. Natomiast w przewlekłym urazie akustycznym nasilenie objawów jest uzależnione od natężenia dźwięku, czasu ekspozycji i indywidualnej wrażliwości na hałas. W tym przypadku dominują: stopniowe obustronne upośledzenie słuchu, uczucie ciśnienia w głowie i w uchu, szumy uszne i pogorszenie koncentracji. Często objawy te są bagatelizowane, do czasu, kiedy pacjent zauważy pogorszenie rozumienia mowy. Do postawienia diagnozy niezbędne jest badanie otolaryngologiczne i audiometryczne.

Uraz akustyczny – leczenie

Leczenie ostrego urazu odbywa się w szpitalu, gdzie podaje się glikokortykosteroidy i dekstran małocząsteczkowy. Jeśli doszło do pęknięcia błony bębenkowej, konieczny może się okazać zabieg tympanoplastyki, czyli jej odtworzenia. W przypadku przewlekłego urazu, ubytek słuchu może być odwracalny we wczesnych stadiach choroby i po zaprzestaniu pracy w szkodliwych warunkach. Niestety najczęściej jest trwały – wówczas konieczne staje się stosowanie aparatów słuchowych. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka! Unikajmy źródeł hałasu, a jeśli to niemożliwe, stosujmy ochraniacze na uszy.

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót