Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład nerwowy

Udar – cichy zabójca

Charakterystyczne objawy udaru mózgu – poznaj przyczyny udaru i skutki

Data publikacji: 21 marca 2016, 14:39
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Pod tym względem zajmuje trzecie miejsce, zaraz po chorobach układu krążenia i nowotworach. Jak rozpoznać, że się zbliża?
Objawy udaru mózgu – rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Udar mózgu - rodzaje

Udar mózgu powstaje w wyniku zamknięcia naczyń zaopatrujących obszary mózgowia w krew. W zależności od tego, która część mózgu została uszkodzona, takie objawy mogą się pojawić. Jeśli uszkodzona została prawa półkula mózgu, to zaburzenia pojawiają się po lewej stronie ciała i na odwrót. Udar upośledza komórki ośrodków kierujących układem ruchu, mowy bądź czucia. Może spowodować niedowład, paraliż lub kłopoty z mową. Wyróżnia się 3 główne postacie chorób naczyniowych mózgu:

  • udar niedokrwienny mózgu – stanowi zdecydowaną większość wszystkich udarów,
  • udar krwotoczny mózgu,
  • krwawienie podpajęczynówkowe.

Udar mózgu – objawy i skutki

Do najczęstszych objawów udaru mózgu należą:

  • jednostronne osłabienie lub drętwienie kończyn,
  • zaburzenia w rozumieniu mowy,
  • niemożność wypowiadania słów,
  • bełkotanie, czyli bardzo niewyraźne mówienie,
  • zaburzenia widzenia, szczególnie w jednym oku,
  • niepewny chód,
  • silny, kłujący ból głowy.

Objawy udaru krwotocznego obejmują piorunujący ból głowy, wymioty oraz drgawki. Najczęściej chory traci przytomność. Udar niedokrwienny charakteryzują bóle i zawroty głowy. Niekiedy towarzyszy im chwilowy niedowład kończyn, trudności w mówieniu czy nadwrażliwość na dotyk. Jeżeli w naczyniu mózgowym wytworzy się zakrzep, objawy mogą stopniowo narastać, nawet przez kilka godzin lub dni. Jeśli udar spowodowany jest przez zator, wstępne objawy praktycznie nie występują. Chory w nielicznych przypadkach traci przytomność. Pamiętajmy, że podczas udaru najważniejszy jest czas. Im szybciej chory trafi w ręce specjalistów, tym skutki udaru będą mniej rozległe. Czas to mózg. W tym wypadku czas działa na naszą niekorzyść, gdyż zwiększa prawdopodobieństwo powstania rozległych uszkodzeń mózgu.

Profilaktyka udarów

Jak możemy ustrzec się przed udarem? Przede wszystkim ważna jest aktywność fizyczna, dieta skąpa w tłuszcze nasycone, ograniczenie albo najlepiej całkowita rezygnacja z palenia papierosów. Ważna jest również kontrola ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu.

Kamila Mikołajczyk
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót