Udar – cichy zabójca
Charakterystyczne objawy udaru mózgu – poznaj przyczyny udaru i skutki
Spis treści:
Udar mózgu - rodzaje
Udar mózgu powstaje w wyniku zamknięcia naczyń zaopatrujących obszary mózgowia w krew. W zależności od tego, która część mózgu została uszkodzona, takie objawy mogą się pojawić. Jeśli uszkodzona została prawa półkula mózgu, to zaburzenia pojawiają się po lewej stronie ciała i na odwrót. Udar upośledza komórki ośrodków kierujących układem ruchu, mowy bądź czucia. Może spowodować niedowład, paraliż lub kłopoty z mową. Wyróżnia się 3 główne postacie chorób naczyniowych mózgu:
- udar niedokrwienny mózgu – stanowi zdecydowaną większość wszystkich udarów,
- udar krwotoczny mózgu,
- krwawienie podpajęczynówkowe.
Udar mózgu – objawy i skutki
Do najczęstszych objawów udaru mózgu należą:
- jednostronne osłabienie lub drętwienie kończyn,
- zaburzenia w rozumieniu mowy,
- niemożność wypowiadania słów,
- bełkotanie, czyli bardzo niewyraźne mówienie,
- zaburzenia widzenia, szczególnie w jednym oku,
- niepewny chód,
- silny, kłujący ból głowy.
Objawy udaru krwotocznego obejmują piorunujący ból głowy, wymioty oraz drgawki. Najczęściej chory traci przytomność. Udar niedokrwienny charakteryzują bóle i zawroty głowy. Niekiedy towarzyszy im chwilowy niedowład kończyn, trudności w mówieniu czy nadwrażliwość na dotyk. Jeżeli w naczyniu mózgowym wytworzy się zakrzep, objawy mogą stopniowo narastać, nawet przez kilka godzin lub dni. Jeśli udar spowodowany jest przez zator, wstępne objawy praktycznie nie występują. Chory w nielicznych przypadkach traci przytomność. Pamiętajmy, że podczas udaru najważniejszy jest czas. Im szybciej chory trafi w ręce specjalistów, tym skutki udaru będą mniej rozległe. Czas to mózg. W tym wypadku czas działa na naszą niekorzyść, gdyż zwiększa prawdopodobieństwo powstania rozległych uszkodzeń mózgu.
Profilaktyka udarów
Jak możemy ustrzec się przed udarem? Przede wszystkim ważna jest aktywność fizyczna, dieta skąpa w tłuszcze nasycone, ograniczenie albo najlepiej całkowita rezygnacja z palenia papierosów. Ważna jest również kontrola ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu.
___________________________REKLAMA
___________________________________