Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Trudna sztuka nitkowania. Jak krok po kroku czyścić zęby?

Nitkowanie zębów – przed czy po szczotkowaniu?

Data publikacji: 19 marca 2017, 01:36
Konieczność dbania o higienę jamy ustnej to kwestia oczywista – ot, mycie zębów po każdym posiłku i… nitkowanie. Wiadomo, że te czynności powinny stanowić codzienną rutynę, jednak warto się zastanowić, jak prawidłowo wykonywać te z pozoru niewymagające szczególnej uwagi czynności, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym i promiennym uśmiechem.

Dlaczego należy stosować nić dentystyczną?

Codzienne mycie zębów to za mało – nawet stosując najbardziej nowoczesne szczoteczki do zębów, nie zdołamy usunąć złogów, jakie odkładają się po posiłku pomiędzy wąsko ustawionymi zębami oraz pod dziąsłami. Ten nalot, w którego składzie znajdują się nie tylko resztki pokarmowe, ale też liczne drobnoustroje i złuszczone komórki nabłonka, można jednak usunąć, sięgając po rozwiązanie najprostsze, lecz wymagające pewnej wprawy – specjalną, mocną nitkę.

Nić dentystyczna - dlaczego to takie ważne?

Nić stomatologiczna dociera tam, gdzie nie sięgnie szczoteczka. Wypracowując nawyk codziennego oczyszczania zębów nicią dentystyczną, zapobiegamy próchnicy przyszyjkowej i chorobom przyzębia, w tym paradontozie i stanom zapalnym dziąseł. W ten sposób zmniejszamy ryzyko powstania ubytków, nieprzyjemnego leczenia kanałowego, a nawet utraty zębów.

Jak często używać nici dentystycznej?

Stomatolodzy zalecają, by sięgać po nić każdego dnia, czyszcząc nią zęby przez minimum trzy minuty przed ich szczotkowaniem, a jeśli mamy taką możliwość, to po każdym posiłku, a zwłaszcza wieczorem.

Krótki kurs nitkowania przeprowadzi każdy stomatolog – ważne, by nie czyścić zębów zbyt agresywnie i nie uszkodzić dziąseł. Jeśli krwawią, prawdopodobnie trzeba być bardziej ostrożnym lub popracować nad techniką. Nie jest to trudne – już dwulatek powinien znać nić dentystyczną, a dzieci w wieku przedszkolnym z powodzeniem mogą oczyszczać samodzielnie przestrzenie między ząbkami.

Nitkowanie w trzech krokach

Krok 1.

Umyj dłonie. Oderwij 45-50 cm nitki. Przytrzymując nić kciukami, owiń ją na palcach wskazujących lub środkowych (na jednym palcu nieduży kawałek – tu zawija się zużytą nić, na drugim pozostały fragment). Pomiędzy palcami pozostaw 3-4 cm napiętej nitki.

Krok 2.

Delikatnie, zygzakowatym ruchem i do pierwszego oporu wprowadzaj napiętą nić w przestrzenie między zębami. Otaczaj nią ząb, układając ją w kształt litery U. Staraj się wprowadzić nitkę w kieszonki między dziąsłem a zębem.

Krok 3.

Prowadząc napiętą nić po powierzchni zęba, przesuwaj ją w górę i w dół (nie w poprzek zęba!). Do każdego zęba używaj czystego kawałka nici. Po zabiegu nitkowania umyj zęby.

Dodatkowe akcesoria

Dobór nici zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań, jednak osoby mniej wprawione oraz dzieci powinny wybierać nić miękką, śliską lub pęczniejącą w kontakcie ze śliną – taką nić łatwiej wprowadzić pomiędzy zęby. Efektywność i komfort czyszczenia zwiększą dodatkowe akcesoria i gadżety, takie jak:

  • irygator – wspomaga usuwanie resztek pokarmu z trudniej dostępnych przestrzeni, zwłaszcza pod dziąsłami;
  • flosser (ręczny lub automatyczny) – niewielkie urządzenie z rączką i końcówką czyszczącą, na którego końcu rozpięty jest fragment nici;
  • przewleczki i uchwyty na nić;
  • wykałaczki stomatologiczne z nicią dentystyczną;
  • stojaki i kolorowe opakowania na nić, które zachęcą dziecko do stosowania nici i umilą tę czynność.

Katarzyna Susińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót