Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Profilaktyka i leczenie paradontozy gwarancją zdrowia naszych zębów!

Najważniejsze informacje o paradontozie – jakie są przyczyny, objawy i jak leczyć paradontozę

Data publikacji: 19 lutego 2016, 14:47
Paradontoza (parodontoza lub przyzębica) to jedna z najpowszechniejszych chorób na świecie. W porę zdiagnozowana, jest całkowicie wyleczalna. Nieleczona prowadzi do utraty zębów nawet u młodych osób. Czym dokładnie jest paradontoza, jakie potrafi wyrządzić szkody oraz na czym polega jej leczenie – o tym wszystkim poniżej.
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie – rodzinazdrowia.pl

Paradontoza – przyczyny

Paradontoza nie powstaje z dnia na dzień, potrzebuje czasu, by wyrządzić szkody, których ostatecznym wynikiem może być utrata zębów. Atakuje też dziąsła. Zaczyna się niewinnie – od kamienia nazębnego. Tworzą go resztki pokarmu oraz drobnoustroje chorobotwórcze. Pojawia się mimo regularnego i dokładnego szczotkowania, przylega ściśle do zębów i twardnieje. Z czasem wnika w zęby i ich korzenie. W niektórych przypadkach rozwojowi paradontozy sprzyjają czynniki genetyczne lub osłabienie organizmu spowodowane chorobą (np. cukrzycą) lub ciążą.  

Paradontoza – objawy

Ważnym objawem choroby jest cofanie się dziąseł i odkrycie szyjek zębowych. Kiedy się w tym najczęściej orientujemy? Kiedy zęby stają się wrażliwe na temperaturę spożywanego przez nas pokarmu, a także na to, co słodkie i kwaśne. Inne syndromy parodontozy to: nieświeży oddech, zaczerwienione, puchnące i krwawiące dziąsła, a także (najpoważniejsze) poluzowanie się zębów w dziąśle i ich wypadanie.

Paradontoza – leczenie

W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, konieczne są regularne wizyty u stomatologa. Specjalista usunie kamień nazębny (sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić nawet przy bardzo dokładnym szczotkowaniu zębów). Zabieg powinniśmy wykonywać regularnie, 2-4 razy w roku. Ponadto podstawą profilaktyki jest codzienna higiena jamy ustnej (przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem, między posiłkami możemy rzuć gumy antybakteryjne). Do dyspozycji mamy cały szereg past do zębów, płukanek ziołowych do ust oraz płynów. Te ostatnie pomogą pozbyć się resztek pokarmu i bakterii z miejsc, do których trudno dostać się szczoteczką. Pomocne są też nici dentystyczne, które ułatwiają czyszczenie pozostałości w szczelinach zębowych. Rozmiar szkód, jakie wywołała paradontoza, pozwala określić zdjęcie rentgenowskie korzeni zębowych i zębów. Dalsze leczenie polega na zabiegach stomatologicznych, a przy poważnych uszkodzeniach – na zabiegach chirurgicznych. Ponadto przyjmuje się odpowiednie leki. Miejscowo stosuje się leki zmniejszające stan zapalny, ściągające i odkażające, głównie z chlorchinaldolem, chlorheksydyną czy benzydaminą. Wskazane są również zioła z dodatkiem rumianku i nagietku. Przydatne informacje na temat parodontozy znajdziemy na forach internetowych.     

 

Dominika Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót