Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Jak dbać o chore dziąsła?

Higiena jamy ustnej, a chore dziąsła

Data publikacji: 21 marca 2016, 14:57
Zapalenie dziąseł nie od razu daje wyraźne objawy. Czasami o tym, że spotkał nas ten problem dowiadujemy się dopiero podczas wizyty u stomatologa. Jeśli szybko podejmiemy odpowiednie działania, unikniemy groźniejszych konsekwencji.
Higiena jamy ustnej - rodzinazdrowia.pl

Przyczyny zapalenia dziąseł

Po spożyciu pokarmów na naszych zębach powstaje miękki nalot, składający się z resztek pokarmu i żerujących na nim bakterii. Jeśli nie zostanie dokładnie usunięty (np. podczas szczotkowania), dochodzi do jego mineralizacji i powstania kamienia nazębnego. Bakterie osadzające się wokół zęba mogą wywołać stan zapalny, objawiający się m.in. opuchlizną dziąsła, bólem, krwawieniem lub nieświeżym oddechem. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do parodontozy.

Leczenie zapalenia dziąseł

Jak dbać o zęby, aby uniknąć choroby dziąseł? Przede wszystkim zalecane jest prowadzenie prawidłowej higieny jamy ustnej – trzeba dokładnie szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zalecane jest również korzystanie z nici dentystycznych (szczoteczką nie zawsze uda się dotrzeć w przestrzenie między zębami) oraz płynów do płukania jamy ustnej, zawierających substancje hamujące rozwój bakterii (na bazie alkoholu lub innych środków bakteriobójczych). Można również płukać usta naparami z szałwii lub rumianku. Należy pamiętać o usunięciu kamienia i osadu. Jeżeli podstawowe metody nie są wystarczające, rozważyć można antybiotykoterapię, ale dopiero po ogólnej ocenie pacjenta (badania krwi np. w kierunku cukrzycy).

 
Kamila Mikołajczyk
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót