Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Test na anginę i CRP – szybka pomoc, gdy dziecko ma infekcję

Data publikacji: 1 listopada 2023, 09:39
Infekcje górnych dróg oddechowych to główny powód wizyt pediatrycznych. Problem dotyczy głównie dzieci uczęszczających do żłobka, przedszkola czy szkoły. Na podstawie pojawiających się objawów (gorączka, kaszel, katar czy silny ból gardła) trudno jest rodzicom podjąć decyzje, czy są to symptomy niegroźnego przeziębienia, czy może dziecko wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i podania antybiotyku, gdyż rozwija się groźne zakażenie bakteryjne. Pomoc w rozpoznaniu infekcji stanowią szybkie testy diagnostyczne dostępne w Aptekach. Test CRP (białko pomagające zbadać, czy infekcje wywołuje bakteria czy wirus) oraz test na anginę z wymazu z gardła od lat są stosowane również przez lekarzy. Możliwość przechowywania testów w domowej apteczce i wykonanie badań, kiedy zajdzie taka potrzeba bywa nieocenione. Szczególnie, gdy dziecko rozchoruje się nagle lub nie ma możliwości udania się na wizytę do laboratorium.

Na wirusy nie pomogą antybiotyki!

Wirusy są odpowiedzialne za ponad 90% przypadków infekcji nosa, gardła, uszu, krtani i oskrzeli u dzieci. Objawy, takie jak katar czy kaszel często towarzyszą również chorobie przeziębieniowej, która ma podłoże wirusowe. W przypadku zakażeń wirusowych antybiotyki są nieskuteczne. Ponadto osłabiają naturalne mechanizmy odpornościowe organizmu, co wydłuża czas leczenia i powoduje powikłania, takie jak dysbioza (zachwianie naturalnej mikroflory jelit), ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych i alergii u dzieci.

Test na anginę - kiedy dziecko ma infekcję gardła

Ból i stan zapalny gardła u dzieci to częsty problem. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy dziecko zaczyna mocno gorączkować, węzły chłonne są powiększone, a na migdałkach pojawia się biały nalot. Często dziecko ma również bóle brzucha i wymiotuje. W takim przypadku najczęściej mamy do czynienia z objawami anginy, wywołanej przez bakterie Streptococcus pyogenes (tzw. paciorkowce grupy A). Paciorkowce są odpowiedzialne za 95% przypadków angin bakteryjnych u dzieci. Należy pamiętać, że wiele infekcji wirusowych gardła (np. mononukleoza zakaźna wywołana przez wirus EBV) daje objawy podobne do tych występujących w przebiegu anginy ropnej. Najbardziej skutecznym sposobem na rozpoznanie anginy jest wykonanie testu na paciorkowce z wymazu z gardła. Test pozwala w ciągu 10 min wykryć w wymazie z gardła antygen Strep A. Pobranie wymazu z gardła u dziecka jest bardzo proste i bezbolesne. Sam test jest łatwy w interpretacji - w przypadku wyniku pozytywnego należy niezwłocznie udać się do lekarza. Szybkie wdrożenie skutecznego leczenia pozwala na uniknięcie powikłań po anginie.

Antybiotyk - konieczność w walce z anginą

Antybiotyki są natomiast nieodzownym elementem leczenia bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych, które mogą często pojawić się jako następstwo infekcji wirusowych. Antybiotyk jest m.in. niezbędny do leczenia innej powszechnie występującej u dzieci infekcji - anginy bakteryjnej (paciorkowcowej). Ta sama bakteria u dzieci wywołuje szkarlatynę. W tym przypadku antybiotyk ogranicza ryzyko powikłań. Następstwem nieleczonej anginy może być wstrząs paciorkowcowy, zapalenie nerek, ropień okołomigdałkowy, uszkodzenie serca czy gorączka reumatyczna. Leczenie anginy ogranicza również możliwość zarażania (po około 24 godz. od przyjęcia pierwszej dawki antybiotyku) oraz zapobiega nosicielstwu (nawet co 5 dziecko jest nosicielem paciorkowców z grupy A).

 CRP - kiedy dziecko ma ogólne objawy infekcji

W rozpoznaniu podłoża infekcji pomocne są markery stanu zapalnego, takie jak białko CRP. Oznaczenie poziomu CRP w krwi wykonuje się przy ogólnych objawach infekcji dróg oddechowych, takich jak kaszel, katar, gorączka czy osłabienie. Do wykonania testu CRP wystarczy bardzo mała ilości krwi pobranej z nakłucia palca. Jest to badanie, wykonywane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów, samodzielnie w domu. W obu przypadkach zasada testu jest taka sama i pozwala na szybką ocenę poziomu CRP w krwi dziecka. Zaletą testu wykonywanego w domu jest mniejszy stres dla dziecka i brak konieczności udania się do laboratorium. Wynik uzyskamy w ciągu 5 minut. Infekcje bakteryjne charakteryzują się silnym wzrostem wartości CRP, powyżej 40 mg/L. Natomiast powszechnie występujące u dzieci zakażenia wirusowe np. przeziębienie, zazwyczaj nie powodują wzrostu poziomu CRP w krwi. W przypadku, gdy wynik CRP przekracza nieznacznie normę - warto skonsultować się z lekarzem co do dalszego postepowania. Natomiast, gdy CRP jest wysokie może świadczyć o rozwoju groźnej infekcji bakteryjnej - w tym wypadku rodzice dostają jasny sygnał, że konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem, nawet gdy dziecko nie ma nasilonych objawów.

 Testy point of care:

  • zwiększają o 80% trafność diagnozy
  • mogą być wykonane o każdej porze
  • pomagają wykryć groźne zakażenia bakteryjne
  • są dostępne w aptekach bez recepty

baza wiedzy o anginie: wykryjangine.pl/leczenie-i-powiklania-po-anginie-antybiotyk-na-angine/

artykuł sponsorowany

Powrót