Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Sztuka, która zadziwia. Jaka twórczość budzi w nas emocje?

Szokujące dzieła sztuki

Data publikacji: 23 listopada 2016, 03:16
Kilkaset lat temu za skandalistów uchodzili ci artyści, którzy odważyli się pokazać odsłoniętą kobiecą pierś. Współcześni malarze, rzeźbiarze i performerzy, by szokować, sięgają po symbole religijne, ludzkie wydzieliny i łączą sacrum z profanum. Oto kilka właśnie takich współczesnych dzieł.

Z Jezusem Chrystusem

Max Ernst namalował obraz przedstawiający wściekłą Marię, dającą klapsy małemu Jezusowi na gołą pupę. Tym samym znieważył najważniejszą postać chrześcijaństwa i został wykluczony z Kościoła.

Zaś w 1987 roku Andres Serrano wystawił fotografię Piss Christ, przedstawiającą Chrystusa wiszącego na krzyżu zanurzonym w pojemniku z moczem artysty.

Epatowanie naturalizmem

W galerii Rona Muecka znajdują się niesamowite rzeźby przedstawiające w hiperrealistyczny sposób ludzkie ciała. Znajdziemy tam nowo narodzone niemowlę, współżyjącą parę czy rodzącą kobietę.

Adam Morrigan zaś tworzy dzieła sztuki ze ścierwa zwierząt przejechanych przez samochody – powstają z nich rzeźby wkomponowane w ramy obrazów.

Motywy zwierzęce

Szkice Saimana Chowa z cyklu Summer of Love przedstawiają namiętnie całujące się pary różnych gatunków zwierząt lub ludzi i zwierząt. Wśród nich obejrzeć można głęboki pocałunek kobiety z kotem czy kaczki z koniem.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.