Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZioła

Świeże zioła w kuchni – stwórz własny ziołowy ogródek na parapecie

Uprawa ziół w domu, czyli jak uprawiać świeże zioła w kuchni w doniczkach

Data publikacji: 9 lutego 2016, 14:33
Nie tylko latem możemy korzystać z dobrodziejstw pachnącej mięty, tymianku czy bazylii. Świeże zioła w kuchni możesz mieć przez cały rok, wystarczy wiedzieć jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa ziół w domu. Wydawałoby się, że każdy wie, jak hodować zioła w kuchni. Niby nic trudnego, wystarczy ustawić doniczki na parapecie, jednak u wielu osób roślinki te nie wytrwają dłużej niż miesiąc. By mieć je świeże przez całą zimę, przeczytaj kilka rad, jak hodować zioła w domu.
Świeże zioła w kuchni – rodzinazdrowia.pl

Zioła w kuchni, czyli uprawa ziół w domu – poznaj podstawowe zasady

Istnieje wiele odmian ziół, które świetnie rosną w sztucznie stworzonych warunkach. Do takich roślin należą między innymi bazylia, oregano, majeranek, szałwia, tymianek. Jednak świadomość tego, jak uprawiać zioła w domu, jest niewielka wśród większości amatorów ogrodnictwa. Nie wystarczy kupić gotowe roślinki i postawić na kuchennym parapecie. Często należy wymieniać ziemię w kupionych sadzonkach. Zwykle jest ona bardzo jałowa i mimo częstego podlewania roślina umiera, ponieważ brakuje jej substancji odżywczych. Może okazać się także, że to doniczka jest nieodpowiednia, bo nie posiada otworów w dolnej części. Wtedy nadmiar wody nie odpływa na podstawkę i korzenie zaczynają gnić. Dodatkowo jeśli nie wiesz jak uprawiać zioła w domu, sprawdź która część kuchni jest najbardziej nasłoneczniona. Może się okazać, że parapet im totalnie nie odpowiada, bo jest tam przez większość dnia cień, a przez nieszczelne okno dostaje się zimne powietrze. Niby niewiele, a być może z powodu złej lokalizacji zioła umierają. Większość roślin potrzebuje ciepłego, umiarkowanie wilgotnego miejsca, które może zastąpić ogródek w słoneczne lipcowe dni. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, zioła w kuchni będą równie okazałe, jak te zerwane na łące.

Jak odpowiednio rozplanować zioła w doniczkach

Jak sadzić zioła w domu? - rodzinazdrowia.plJeżeli chcesz, by zioła w kuchni przypominały jedną dużą rabatkę, możesz posadzić je wszystkie w dużej doniczce lub odpowiednim kwiatowym korytku. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli sadzisz zioła w doniczkach, to ich wzrost i ekspansja w stosunku do innych gatunków będzie taka sama, jak gdyby rosły na powietrzu. Żeby zioła w kuchni posadzone w dużej donicy nie zaczęły przypominać buszu, odpowiednio rozplanuj ich układ. Szałwia jest bardzo krzaczasta, może więc zająć środek donicy, której boki obsadzisz oregano, miętą i bazylią. Te trzy ostatnie rośliny mają zbliżony do siebie wygląd, zwłaszcza oregano i mięta mogą być nieopatrznie pomylone. Dlatego jeśli nie chcesz zaparzyć przypadkiem naparu z oregano, oddziel sadzonki np. cebulkami, z których będziesz mieć szczypior, a dzięki temu zyskasz pewność, że się nie pomylisz.

Czego wymaga uprawa ziół w doniczkach?

W przydomowym ogródku ziołowym nie musimy tak bardzo martwić się o wygląd ziół. Jednak żeby w mieszkaniu prezentowały się efektownie, należy je regularnie przycinać. Często są to rośliny wieloletnie, których gałązki mogą osiągnąć wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Zatem jeśli nie masz miejsca na tak duże sadzonki, pamiętaj że uprawa ziół w doniczkach wymaga przycinania. Nadmiar ziół możesz ususzyć i wykorzystać w przyszłości. Istotne jest także nawożenie. Zwykle odpowiednia gleba i woda wystarczą, jednak jeśli krzew pada, to można zasilić go nawozem uniwersalnym.

Świeże zioła w kuchni - zdrowe kolory prosto z domowego okna

Jakie zioła sadzić samemu? - rodzinazdrowia.plUprawa ziół w domu nie jest trudna. To, jak hodować zioła w kuchni, zależy od lokalizacji i nasłonecznienia pomieszczenia. Jeśli wiesz jak hodować zioła w domu, możesz je u siebie posadzić i stosować świeże nawet zimą. Wiedza dotycząca tego, jak uprawiać zioła, zwłaszcza zioła w doniczkach, jest bardzo przydatna, ponieważ bez niej gotowe sadzonki nie przetrwają dłużej niż kilka tygodni. Z kolei jeśli będziesz o nie dbać, odwdzięczą się pięknymi zielonymi kolorami oraz cennymi właściwościami zdrowotnymi i smakowymi.

 
 
 
 
 
 
Elżbieta Reimann
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również