Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDom

Świece zapachowe – sposób na relaks w domu

Jakie zalety i właściwości mają świece zapachowe z naturalnego wosku?

Data publikacji: 17 maja 2018, 10:30
Palenie świeczek nie jest chwilową modą – od lat możemy obserwować, jak ich producenci wymyślają nowe kształty i zapachy. Wszystko po to, by zadowolić konsumentów. A co tak właściwie sprawia, że lubimy zapachowe świeczki? Czy mają one jakieś cenne zdrowotne właściwości?

Spis treści:

Zalety palenia świec zapachowych

Palenie świeczek zapachowych w domu sprawia, że całe wnętrze wypełnia przyjemna woń, na którą z całą pewnością zwrócą uwagę wszyscy, którzy nas odwiedzą. Można je porównać do perfum, którymi kobiety spryskują szyję – dzięki nim zapach roznosi się po otoczeniu, a ci, którzy go czują, odczuwają go jako przyjemny. Jeśli chcemy zatem wywrzeć na naszych gościach dobre wrażenie, warto zatroszczyć się o przyjemnie pachnącą świeczkę w domu. Poza tym niezaprzeczalną zaletą palenia świec jest ich funkcja relaksacyjna, nie do przecenienia w czasach, kiedy tak często na co dzień towarzyszy nam stres.

Jakie świeczki warto wybierać?

Świeczka świeczce nierówna. Niestety. Wielokrotnie wybieramy te, które mają ładniejszy kolor, ciekawszą osłonkę czy zdobienie lub przyjemniejszy zapach. Jednak mało osób podczas wyboru takiej ozdoby zwraca uwagę na to, z czego jest wykonana. Świeczki mogą być produkowane z kilku rodzajów wosku (pszczelego czy sojowego w wersji wegańskiej) i z innych materiałów, takich jak parafina, stearyna, mogą także mieć dodatek np. oleju palmowego czy oleju kokosowego. W sklepach najczęściej znajdziemy oczywiście świeczki wykonane z parafiny. Ich palenie w niewielkiej częstotliwości nie jest szkodliwe, jednak warto wiedzieć, że badania wykazały, iż w pomieszczeniach, w których pali się świecę parafinową przez kilka godzin bez wietrzenia, wydzielać mogą się szkodliwe substancje, np. toluen czy formaldehyd. Jeśli nie palimy ich za często, nie mamy o co się bać, jeśli jednak chcemy być eko i żyć zdrowo, warto poznać właściwości naturalnego wosku i postawić na świeczki wykonane właśnie z niego.

Świeczki z naturalnego wosku

Świeczki z naturalnego wosku to przede wszystkim te wyprodukowane z wosku pszczelego, choć na rynku dostępne są także np. świece rzepakowe. A czym jest wosk pszczeli? To tak naprawdę produkt uboczny procesu wytwarzania miodu, jego właściwości są cenne dla zdrowia, stąd też pomysł na wykorzystanie ich np. w kosmetyce czy w farmakologii. Możemy spotkać kremy z woskiem pszczelim lub leki z tym składnikiem. Świeczki wykonane z naturalnego wosku są najczęściej polecane z uwagi na korzystne działanie na nasze zdrowie. Jaki mają na nas wpływ? Kiedy się palą, pomieszczenie, w którym się znajdują, wypełnia się ujemnymi jonami. Te z kolei dobrze działają na stan powietrza, neutralizując promieniowanie, któremu winne są urządzenia elektroniczne w pokoju. Płomień świecy z wosku pszczelego pomoże alergikom i astmatykom, oczyszcza bowiem powietrze, dzięki czemu dolegliwości są mniej dokuczliwe. Poza tym świeczki i ich miodowy aromat poprawiają samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Relaksacyjna funkcja świec

Przyszła pora na najprzyjemniejszą z funkcji świeczek, czyli czysty relaks! Dlaczego tak lubimy patrzeć na spalający się powoli płomień świecy i co sprawia, że pozwala nam się odprężyć? Przede wszystkim samo oglądanie migoczącego płomyka nakłania nas do zwolnienia tempa. Nikt nie myśli o zapalaniu świec, kiedy się spieszy, gdy wie, że zaraz wyjdzie z domu i nie ma czasu na odpoczynek. Dlatego sam fakt, że ten mały ogień pojawił się w naszym pomieszczeniu, już daje nam podświadomie sygnał, że mamy chwilę dla siebie, nadszedł czas na relaks. Wielu z nas wyczekuje takiego momentu – chcemy wcześniej wypełnić wszystkie bieżące obowiązki, aby móc później odpocząć, zapalając w naszych domowych wnętrzach świeczki. Uwielbiamy, gdy zapalona świeczka towarzyszy naszym kąpielom w wannie pełniej piany, najlepiej połączonej z dobrą książką i masażem. To najlepszy sposób na relaks w domu. Zapalone świece oznaczają spokój i przyjemną atmosferę, dlatego gdy tylko odpalamy zapałkę, wiemy, że czeka nas chwila upragnionego odpoczynku. A tych zawsze jest przecież za mało...

Świeczki – zwłaszcza te z wosku pszczelego – warto mieć w swoim domu zawsze i pozwalać im palić się i pięknie pachnieć, gdy tylko jest ku temu możliwość. Dzięki nim możemy zyskać trochę spokoju w wirze obowiązków i codziennym pędzie. Warto czasem wpatrzeć się w płomień świecy i dać sobie chwilę na odetchnięcie!

Marta Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót