Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Swędzące i czerwone plamy, czyli jak poradzić sobie z egzemą?

Wyjaśniamy co to jest egzema skóry i przedstawiamy przyczyny i metody leczenia

Data publikacji: 4 kwietnia 2016, 13:40
Czerwone i swędzące plamy, ropne pęcherze – egzema skóry potrafi znacznie obniżyć jakość życia chorego. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mówią wprost: jeśli nie wiesz co to jest egzema, jesteś szczęściarzem. Stan zapalny skóry może pojawić się w każdym wieku i przybierać różne stopnie nasilenia. W przypadku ostrej postaci egzemy skóry wypryski rozprzestrzeniają się na całe ciało i powodują ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Egzema skóry - rodzinazdrowia.pl

Skuteczne leczenie egzemy skóry

Skłonność do powstawania tego typu zmian skórnych jest uwarunkowana genetycznie. Czynnikiem wywołującym wykwity jest natomiast działanie alergenu. Uczulać mogą niektóre rośliny, kosmetyki, a nawet lakier do paznokci. Duży wpływ na nasilenie choroby ma również tryb życia oraz stres. Objawy egzemy znacznie wpływają na komfort życia chorego. Najczęściej są to różnego rodzaju wykwity (krostki, grudki, pęcherzyki), często swędzące.

Warto przy tym pamiętać, że także tę dolegliwość można załagodzić. Leczenie egzemy polega na podaniu pacjentowi odpowiednich leków oraz maści przepisanych przez lekarza. W leczeniu egzemy, poza podawaniem środków farmakologicznych, nieodzowne jest wykrycie i wyeliminowanie czynników powodujących reakcję alergiczną u pacjenta. Bardzo często lekarz alergolog przeprowadza  także odczulanie, mające na celu zmniejszenie wrażliwości pacjenta na dany alergen bądź alergeny, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia lub eliminacji objawów uczulenia. Ważna jest profilaktyka, która powinna zapobiec nawrotom choroby. Należy pamiętać m.in. o odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz noszeniu luźnych ubrań.

Małgorzata Filek
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót