Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Student na wakacjach – próżnuje czy pracuje?

Wypoczynek, praca, a może jedno i drugie?

Data publikacji: 12 maja 2016, 12:07
Dla wielu młodych ludzi okres studiów to czas nie tylko nauki, ale też rozwoju osobistego i poznawania świata. Wakacje dają studentom szansę na rozwinięcie skrzydeł.

Student w podróży

Studia to najdogodniejszy moment na podróżowanie. Nie jesteś już dzieckiem całkowicie zależnym od rodziców. Może nie masz zbyt wielu pieniędzy, ale na całym świecie na studentów czekają zniżki. Od transportu publicznego, przez hostele, muzea, galerie, na klubach i restauracjach kończąc – w większości krajów legitymacja wyższej uczelni uprawnia do uzyskania od kilku do kilkudziesięciu procent rabatu.

Jeśli budżet jest napięty, można skorzystać z nietypowych sposobów podróżowania. W przemieszczaniu się po świecie pomocny będzie autostop lub jego bezpieczniejsza wersja – carpooling. W tym drugim przypadku kierowcę na danej trasie wybierasz samodzielnie, za pomocą specjalnej strony internetowej. Możesz sprawdzić jego podstawowe dane, opinie, jakie uzyskał od innych użytkowników strony oraz dowiedzieć się, jakim autem będziesz podróżować. Przejazd jest jednak wówczas odpłatny. Zamiast wydawać pieniądze na noclegi, możesz skusić się na couchsurfing – zamieszkać na krótko u kogoś w domu, oferując w zamian innym podróżnikom nocleg u siebie. Dzięki takim rozwiązaniom nawiążesz kontakt z ciekawymi ludźmi, łatwiej też będzie Ci poznać prawdziwą, nieopisaną w przewodnikach, stronę odwiedzanych miejsc.

Wakacyjne staże, wyjazdy work & travel

Jeśli trzy miesiące wypoczynku uważasz za stratę czasu, pewnie zdecydujesz się na pracę w wakacje. To dobry moment, żeby rozejrzeć się za stażem odpowiadającym Twoim zainteresowaniom lub... spróbować swoich sił w dziedzinie, o której nigdy nawet nie pomyślałeś. Studia to najlepszy moment na eksperymenty, a wynik może Cię zaskoczyć. Być może wakacyjny staż w teatrze sprawi, że zainteresujesz się pracą w instytucjach kultury? Jeździsz na festiwale muzyczne jako uczestnik? Tym razem zgłoś się jako wolontariusz. Dowiesz się, na czym polega organizacja tak ogromnej imprezy, jakie warunki należy spełnić, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo i dobrą zabawę, a jeśli będziesz mieć szczęście, to być może nawiążesz przydatne w późniejszej karierze kontakty zawodowe.  

Wybierając wakacje typu work & travel, połączysz przyjemne z pożytecznym. Agencja organizująca wyjazd zapewni Ci pracę, dzięki czemu zarobisz trochę pieniędzy. Minus – oferty pracy w ramach takich programów zazwyczaj dotyczą stanowisk niższego szczebla. Plus – będziesz mieć czas dla siebie, co pozwoli na zwiedzanie kraju, do którego pojedziesz i poznanie codziennych obyczajów jego mieszkańców.

Zuzanna Czerniak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót