Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Soczewki kontaktowe – najważniejsze informacje

Co warto wiedzieć o noszeniu soczewek?

Data publikacji: 25 czerwca 2018, 09:00
Soczewki kontaktowe (nazywane także szkłami kontaktowymi) są powszechnie i chętnie stosowane. Mało kto wie, że istnieje nawet nauka, nazwana kontaktologią, która łączy wiedzę z pogranicza okulistyki i optyki. Co warto wiedzieć na temat soczewek kontaktowych?

Spis treści:

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

To jedno z wielu pytań, które zadają pacjenci w gabinecie lekarza okulisty. Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna, bowiem zależy od dwóch podstawowych czynników – samego pacjenta oraz rodzaju soczewek.

Indywidualne predyspozycje oraz przyczyna stosowania soczewek to ważne kwestie, które bierze się pod uwagę przy decyzji o stosowaniu szkieł kontaktowych. To, w jaki sposób reagują oczy, czy są wrażliwe na obecność soczewki, a także komfort stosowania, charakter pracy czy środowiska, w jakim się przebywa – oto czynniki mające duże znaczenie w ustalaniu długości czasu, przez jaki soczewki mogą być bezpiecznie używane.

Kolejną formą odpowiedzi na pytanie, jak długo można nosić soczewki, są dane producenta. Najczęściej występujące soczewki kontaktowe są przeznaczone do użytku jednodniowego, dwutygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego.

Czytaj więcej w temacie: Zespół suchego oka - czy to przypadłość wyłącznie seniorów?

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Skoro soczewki są wygodne i znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, wielu osobom wydaje się, że muszą być drogie. Na szczęście to mit, bowiem ceny soczewek zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. W przeliczeniu kwota ta niejednokrotnie nie przekracza złotówki za jeden dzień stosowania szkieł kontaktowych. Należy także kupić specjalny płyn do przechowywania soczewek, którego cena również nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Droższe są szkła kontaktowe specjalistyczne, które stosuje się na przykład po niektórych operacjach okulistycznych.

Czytaj więcej w temacie: Leczenie zeza - toksyna botulinowa nie tylko dla urody

Jak założyć soczewki kontaktowe?

Każda manipulacja w obrębie gałki ocznej może budzić strach – wkładanie jakiekolwiek ciała obcego między powieki może być stresujące. Odpowiedź na pytanie, jak założyć soczewki kontaktowe, powinna być udzielona przez specjalistę, który dobiera dla nas odpowiednie szkła i przeprowadza instruktaż. Każdorazowo przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć ręce. Najwygodniej umieścić soczewkę na palcu wskazującym, następnie palcem środkowym (tej samej dłoni) należy odsunąć ku dołowi powiekę dolną. Palcem wskazującym drugiej dłoni unosimy powiekę górną ku górze i przykładamy soczewkę do gałki ocznej. Można opuścić powiekę i zacząć delikatnie mrugać. O szczegóły najlepiej zapytać okulistę lub optometrystę.

Czytaj więcej w temacie: Witrektomia - czy rzeczywiście jest operacją ostatniej szansy?

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?

Pomimo tego, że soczewki kontaktowe są ciałem obcym, ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne. Należy jednak przestrzegać zasad – dotyczy to w szczególności higieny przechowywania soczewek, terminu ich przydatności oraz użytkowanie przez dokładnie taki czas, jak określił producent (soczewki jednodniowe, kwartalne itp.).

Czytaj więcej w temacie: Oczopląs nie zawsze można wyleczyć - co wtedy?

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Stwierdzona wada wzroku jest wskazaniem do stosowania soczewek kontaktowych lub okularów. Te drugie nie zawsze są komfortowe, na dodatek parują i zawężają pole widzenia – w przypadku soczewek wszystkie te czynniki zostają wyeliminowane. To, czy możesz bezpiecznie stosować szkła kontaktowe, zależy także od stanu oczu, są one bowiem przeciwwskazane przy skłonnościach do alergii czy w stanach zapalnych. Kluczowe dla podjęcia decyzji o konieczności stosowania soczewek jest wcześniejsze badanie okulistyczne – najczęściej nawet dzieci mogą stosować szkła kontaktowe. To także dobra propozycja dla ludzi aktywnych oraz uprawiających sport. Dla niektórych osób za stosowaniem soczewek przemawiają także względy estetyczne. Dużą popularnością cieszą się również soczewki kosmetyczne, dzięki którym możliwa jest chwilowa zmiana koloru tęczówki. Pamiętajmy, aby kupować szkła pochodzące z pewnego źródła – odpowiednie przechowywanie, transport oraz zachowanie terminu ważności stanowią ważny czynnik w bezpieczeństwie ich stosowania.

Czytaj więcej w temacie: Regularny ból oka i zaburzenie widzenia, jak rozpoznać jaskrę?

Lek. Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót