Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Utrapienie na powiece, czyli o jęczmieniu

Jak wygląda jęczmień na oku, czyli przyczyny, objawy i sposoby na jęczmień w oku

Data publikacji: 12 lutego 2016, 11:04
Jęczmień na oku bywa nieprzyjemny, bolesny i nieestetyczny. Poniżej kilka słów o tym, jak wygląda i czym się różni od zwykłego podrażnienia oka.
Jak wygląda jęczmień na oku – przyczyny – rodzinazdrowia.pl

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy powstawania oraz leczenie​

Jęczmień na oku to grudkowy ropień (jeden lub więcej), który wyglądem i nazwą nawiązuje do ziarna zboża. Pojawia się na powiece ocznej i spowodowany jest zapaleniem gruczołów przyrzęsowych lub tarczkowych. Może umiejscowić się na zewnątrz powieki (wtedy zebrana wydzielina samoistnie z niego wypływa) lub wewnątrz (wtedy żeby pozbyć się ropy, konieczna jest wizyta u lekarza). Jęczmień wywołują bakterie gronkowca, które do oczu trafiają przez pocieranie ich brudnymi rękoma. Przyczyną powstawania jest niehigieniczny tryb życia (rzadkie mycie rąk, niedokładne usuwanie makijażu oczu, używanie do jego wykonania kosmetyków i przyborów innych osób). Infekcji sprzyja słaba odporność organizmu oraz przebywanie w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach. Czasem może mieć związek z cukrzycą.

Objawy to:

  • zaczerwienienie, swędzenie i ból powieki,
  • problemy z widzeniem,
  • łzawienie
  • oraz obrzęk, który rośnie aż do momentu, gdy powstanie widoczny ropień.

Ropień zwykle samoistnie pęka i po kilku dniach zasycha. Nie wolno go samemu wyciskać lub nacinać! Nieleczony może przyjąć postać tzw. gradówki – guzka na powiece. Wizyta u lekarza (domowego i okulisty) jest konieczna, ale zanim to nastąpi, można zastosować domowe sposoby – ciepłe kompresy z rumianku lub zielonej herbaty. Leczenie polega na stosowaniu miejscowo maści i kropli z antybiotykiem, czasem też antybiotyków doustnych. Może być konieczne chirurgiczne nacięcie.

Dominika Nowak 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót