Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Rywalizacja między dorosłym rodzeństwem

Niezdrowe relacje i sposoby, jak je naprawić

Data publikacji: 10 maja 2016, 10:25
Z założenia z rodzeństwem powinno łączyć nas wszystko – wspomnienia, sposób wychowania, wartości. Często jednak dzieje się tak, że brat lub siostra są koszmarem nie tylko z dzieciństwa, ale i w dorosłym życiu. Jakie są przyczyny nieustającej rywalizacji, konfliktów nawet w dorosłym życiu i czy można to zmienić?

Najdłuższa relacja życia

Nie wybieramy sobie rodzeństwa, jego wieku i płci, więc zaprzyjaźnianie się może być trudnym wyzwaniem. Trzeba jednak pamiętać, że to najdłuższa relacja w naszym życiu. Rodzice odchodzą, gdy jesteśmy już dorośli, nasi małżonkowie pojawiają się zwykle, gdy mamy więcej niż 20 lat, a dzieci są z nami tak naprawdę krótką chwilę. Natomiast brat czy siostra towarzyszą nam praktycznie całe życie, warto więc zadbać o tę relację.

Źródło konfliktów

Rywalizacja i kłótnie w dorosłym życiu to przeniesienie złych relacji z dzieciństwa. Być może rodzice nie potrafili Was traktować równo, poświęcać Wam tyle samo uwagi i czasu. Szturchańce, zatargi i pokazywanie języka to normalne dla kilkulatków. Jeśli rodzice stawali zawsze po stronie jednego z Was lub reagowali na Wasze kłótnie krzykiem – więź między Wami nigdy nie miała szans na naprawę. Późniejsze wyprowadzki z domu sprawiły, że konflikt został na tym samym poziomie tylko zaczął już dotyczyć dorosłych spraw – np. zajmowanego stanowiska, wielkości domu czy marki samochodu, wychowywania dzieci. Niestety, taka relacja kończy się spektakularną katastrofą przy podziale majątku po zmarłych rodzicach.

Jak naprawić relację?

Czy wszystko jest stracone, gdy jesteśmy dorośli? Nie, jednak naprawa wymaga dobrej woli i pracy. Warto zacząć od wyjaśnienia sobie swoich żalów, bez angażowania do tego rodziców czy małżonków. Dobrze jest wysłuchać nawet bolesnych wyznań i przeprosić. Potem zróbcie coś razem – pójdźcie wspólnie na koncert, kurs rękodzieła, powspominajcie przy lampce wina najlepsze chwile z dzieciństwa. Zacznijcie budować więź na nowo, zamykając rozdział kłótni i wybaczając sobie nawzajem. Włóżcie w tę relację życzliwość i zrozumienie – jeśli zrobicie to oboje – na pewno się uda.

Monika Simińska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.