Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Przełyk Barretta – co to za choroba?

Czy łatwo rozpoznać objawy przełyku Baretta?

Data publikacji: 12 lutego 2017, 02:51
Choroba refluksowa przełyku to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Warto jednak wiedzieć, że – poza uciążliwym przebiegiem – nieleczona może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań. Jednym z nich jest stan chorobowy przełyku, który nazywamy przełykiem Barretta.

Co to jest przełyk Barretta?

Żeby zrozumieć, czym jest przełyk Barretta, należy wiedzieć, że fizjologicznie zbudowany przełyk wyścielony jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, a żołądek nabłonkiem walcowatym. Niekiedy jednak dochodzi do tak zwanej metaplazji. Pojęcie to oznacza, że nabłonek w dolnej części przełyku ulega zmianie na nabłonek walcowaty (taki jak w żołądku). Właśnie ten stan, spowodowany metaplazją, nazywamy przełykiem Barretta. Ta groźna choroba, gdy nieleczona, może doprowadzić nawet do powstania nowotworu przełyku! Ten groźny nowotwór może występować jako rak płaskonabłonkowy (środkowa i górna część przełyku) albo rak o budowie gruczołowej (dolna część przełyku).

Jakie są przyczyny metaplazji?

Metaplazja jelitowa może wystąpić z wielu powodów. Przyczyny to w większości niezdrowy tryb życia i zła dieta. Głównym czynnikiem ryzyka jest długoletnia, nieleczona choroba refluksowa przełyku. Kwaśna treść przedostaje się z żołądka do przełyku i powoduje powstawanie zmian. Inne czynniki ryzyka to: wiek powyżej 50. roku życia, otyłość, przepuklina rozworu przełykowego czy płeć męska.

Jakie są objawy przełyku Barretta?

Choroba sama w sobie zwykle nie powoduje występowania żadnych objawów, poza tymi, które wywołuje refluks przełykowy. Dlatego właśnie osoby, które od dłuższego czasu cierpią z powodu zgagi i pieczenia za mostkiem, zamiast stosować popularne leczenie ziołami, powinny udać się do lekarza, by wykonać gastroskopię. Badanie to pomoże zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Ponadto w trakcie badania jednoznacznie można określić, czy w wyniku ciągłego drażnienia ścian przełyku kwaśną treścią żołądkową doszło do powstania przełyku Barretta.

Powikłania i leczenie przełyku Barretta

Nieleczony przełyk Barretta może doprowadzić do powstania groźnych dla życia i zdrowia powikłań. Są to np. zwężenie przełyku, krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego czy nawet nowotwór przełyku! Dlatego też, należy systematycznie poddawać się badaniu gastroskopowemu, które pomaga określić tak zwany stopień dysplazji (czyli przemiany w nowotwór). Jeżeli nabłonek jest bez dysplazji – czyli nie wykazuje jej cech, zalecana jest dalsza kontrola co 5 lat. Jeżeli jednak dysplazja jest obecna, wykonuje się endoskopową resekcję (wycięcie) błony śluzowej lub jej niszczenie (np. za pomocą fal o częstotliwości radiowej – RFA).

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót