Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Problemy z kolanami

Co warto wiedzieć o najczęściej występujących urazach kolan?

Data publikacji: 8 lutego 2019, 09:22
Staw kolanowy to największy staw w naszym organizmie. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kolan? Jak sobie z nim radzić? Jakich ćwiczeń unikać, aby nadmiernie nie przeciążać stawów kolanowych? Czy problemy ze stawami kolanowymi dotyczą tylko dorosłych?

Spis treści:

Problemy z kolanami u dzieci

Problemy ze stawami kolanowymi mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku. W przypadku dzieci bóle kolan często związane są z tzw. bólami wzrostowymi. Bywają one stosunkowo częste w trakcie dojrzewania (dotyczą nawet 40% populacji dzieci). Nasilają się w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego i mają charakter napadowy – występują w szczególności w godzinach popołudniowych i nocnych. Warto pamiętać, że bólom wzrostowym nie towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie oraz uczucie sztywności stawów kolanowych. Gdy któryś z wyżej wymienionych objawów występuje u dziecka, warto zasięgnąć porady lekarza, aby jak najwcześniej rozpocząć diagnostykę i wykluczyć inne choroby mogące powodować taki stan. W przypadku nasilonych dolegliwości warto zastosować maści rozgrzewające, masaż lub podać leki przeciwbólowe. Bardzo ważna jest także dieta, która powinna dostarczać rozwijającemu się organizmowi odpowiednią ilość wapnia, witaminy D3 oraz cynku.

O czym może świadczyć spuchnięte kolano?

Występowanie opuchlizny stawu kolanowego można powiązać z wieloma czynnikami. Najczęściej są to urazy wynikające z przeciążenia kolan, skręcenia stawu kolanowego lub stłuczenia kolan. U osób aktywnych ból kolan po ćwiczeniach z towarzyszącym obrzękiem może wynikać z przeciążenia stawów kolanowych intensywnym treningiem. Dyscypliny, które predysponują do występowania takiego stanu, to: bieganie, weightlifting (ćwiczenia siłowe polegające na podnoszeniu dużych ciężarów) i wspinaczka – dlatego tak ważne jest przeprowadzanie około 30-minutowej, dokładnej rozgrzewki przed każdym planowanym treningiem.

Zdarza się, że opuchlizna stawu kolanowego ma podłoże reumatologiczne – u takich chorych często można zaobserwować poranną sztywność stawu. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u reumatologa w celu dalszej diagnostyki.

Uraz kolana to najczęstsza przyczyna bólu stawów kolanowych. Badania pomocnicze, które pomagają ustalić, która struktura stawu kolanowego uległa uszkodzeniu, to: zdjęcie RTG stawów kolanowych, badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Leczenie urazów w obrębie stawu kolanowego jest bardzo trudne – stąd tak ważne jest dbanie o tę strukturę.

Warto podkreślić, że w przypadku dużego, masywnego obrzęku, nagłego bólu stawu kolanowego, oraz gdy dostrzegalny jest objaw „balotującej rzepki” (rzepka w trakcie ucisku zdaje się „pływać” w gromadzącym się płynie), niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Czym jest zwyrodnienie stawu kolanowego?

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, inaczej zwana gonartrozą, to postępujący, powoli rozwijający się stan patologiczny, który jest spowodowany współdziałaniem czynników biologicznych oraz mechanicznych. Charakterystyczne jest odczuwanie przez pacjentów bólu w stawie kolanowym oraz górnej części podudzia. W trakcie rozwoju choroby może dochodzić do zapalenia kaletki gęsiej stopy i osłabienia siły mięśnia czworogłowego uda, a nawet jego zaniku. U pacjentów nieleczonych może dojść także do przykurczu zgięciowego kolana. Typowe dla choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jest to, że w trakcie schodzenia ze schodów ból jest intensywniejszy niż w przypadku wchodzenia po nich.

Co możemy zrobić, aby złagodzić ból występujący w stawie kolanowym?

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego pierwszym zalecanym krokiem jest fizjoterapia oraz zmniejszenie masy ciała (gdy BMI przekracza 25 kg/m2). Skuteczne mogą okazać się okłady z lodu – poprawiają one zakres ruchów w stawie, lecz w niewielkim stopniu niwelują ból. Stosowanie wstrzyknięć kwasu hialuronowego do stawu kolanowego może zapewnić umiarkowaną, kilkumiesięczną poprawę. Inne leki stosowane w celu uśmierzenia bólu to paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz glukozamina. Według przeprowadzonych badań klinicznych wstrzyknięcia glikokortykosteroidów bezpośrednio do stawu kolanowego przynoszą krótkotrwałą poprawę.

Przydatne okazuje się także zastosowanie zaopatrzenia ortopedycznego – stabilizatorów stawu kolanowego, opasek elastycznych lub zewnętrznej korekcji ustawienia rzepki. Maść na ból kolan zawierająca ketoprofen, etofenemat lub naproksen, również może przynieść oczekiwaną ulgę.

 

Lek. Tomasz Waszak

Powrót